1/2024

V Rotterdamu otevřeli plovoucí park z recyklovaného plastového odpadu

| autor: Tereza Kazdová/odpady-portal.sk0

V Rotterdamu otevřeli plovoucí park z recyklovaného plastového odpadu

I nizozemské řeky jsou znečištěné plasty

Nizozemské ministerstvo životního prostředí zveřejnilo výsledky výzkumu o množství plastového odpadu, který s toky řek Rýn, Mása a Šelda každoročně vyústí až do Severního moře. Řekou Mása se ročně do moře dostane více než tisíc metrů krychlových plastu, který pochází ze skládek, zemědělství, kanalizace a vnitrozemské lodní dopravy.

Tomuto problému se rozhodla čelit nezisková organizace Recycled Island Foundation, která spolu s dvaceti pěti partnery vybudovala v Rotteradamu park, který se skláda z plovoucích plošin vyrobených z recyklovaného plastového odpadu.

Řeku Másu autoři projektu vybrali kvůli kvalitě odpadu, který se v ní nejčastěji nachází. V této řece je plast novější než v ostatních řekách, čímž je i jednodušší jej zpracovat do podoby plošin.


Člověk a příroda

První plovoucí park z plastového odpadu, který v Rotterdamu otevřeli čtvrtého července, měří sto čtyřicet metrů čtverečních a skládá se z dvaceti osmi šestiúhelníkových plošin.

Kromě odbourávání znečištění plasty má mít park i další důležitou funkci. Naprojektovaný je tak, aby vytvářel přírodní stanoviště pro volně žijící živočichy. Rostliny nerostou pouze na povrchu plovoucích plošin, ale i pod nimi, kde poskytují vhodné prostředí vodním živočichům.

Odpadky pohlcovaly statické zachytávače

Tým dobrovolníků nainstaloval podél toku řeky Másy zařízení, jenž zachycovaly odpad, který se následně proměnil na základy plovoucího zeleného prostoru.

Statické zachytávače odpadků ve zkušební době - roce a půl se neustále přizpůsobovaly chování vodního toku, dokud pro ně nenašli strategicky nejvhodnější pozici, v nichž jsou schopny shromáždit největší možné množství plastů.

Plošiny se vyrábějí na Univerzitě Wageningen, která se věnuje výzkumu recyklačních technik. Na projektu se podílí i společnost Hebo Mariteimservice, která zajišťuje extrakci odpadků z toku řeky.

Po otevření prototypických parku se organizace pustila do snahy o rozšíření projektu. V současnosti probíhají jednání o výstavbě dalších plovoucích parků. Cílem je zaplnit rotterdamský přístav zelení a přeměnit jej na prostor, kde by obyvatelé města mohli příjemně trávit svůj volný čas.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP