Reklama

19. 11. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

V České republice se šíří poušť rychlostí 10 ha denně

Přeměna přírodního území v to zastavěné se promítá z pohledu změn klimatu do našich životů velmi zásadním způsobem. A není to z hlediska dlouhodobé udržitelnosti života na této planetě zrovna pozitivum.

Přirozená klimatizace

Jedna z věcí, která je dnes problémem, je horko. Stavby a technologie v nich nám vlastně umožňují přežít v prostředí, kde se již nežije zcela komfortně. Hovoří se neustále o globálním oteplování, ale není to jen skleníkový efekt, který je důvodem oteplování planety.

Pokud si velmi zjednodušeně představíme pravidla fungování přírody, tak je třeba si uvědomit, že všechny stromy a rostliny, kterými jsou kontinenty naší planety pokryty, jsou plné vody. Ta se neustále vypařuje. Zeleň světa se tím stává opravdu naprosto dokonalou klimatizační jednotkou.

Rostlina čerpá vodu kořenovým systémem z půdy, prostřednictvím listů se pomocí energie ze slunce mění její skupenství z kapalného na plynné a jak je všeobecně známo, přeměna tohoto skupenství vody generuje chlad.

Tam, kde bychom měli chladit, topíme

Příroda je velmi důmyslnou a pro život ideální klimatizační jednotkou. Bohužel člověk nechce, aby mu pršelo na hlavu, nebo táhlo na záda. Začal proto stavět domy. Domy samozřejmě zabírají onu "klimatizační" plochu, což znamená, že si "vypínáme" vlastní činností a faktem, že žijeme, přirozenou přírodní klimatizaci. Tím, že neustále ukrajujeme ze zelených ploch a měníme je na zastavěné, to nekončí. Na zastavěné plochy navíc montujeme radiátory a topíme na ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372