2/2023

V Bruselu proběhla konference Keramické unie

| autor: Jan Fiala - Petr Jarolímek - Jan Fiala ml.0

V Bruselu proběhla konference Keramické unie

Všechna sdružení zastoupená v Keramické unii (Cerame unie) reprezentují členy z 30 zemí Evropy. Zastupují 200 000 pracovníků v odvětvích, která mají na trzích již 150 letou tradici.

Jedná se o odvětví výroby cihel a střešních tašek, obkladů a dlažeb, stolních a ozdobných předmětů, zdravotnického sortimentu, žáruvzdorných materiálů, technické keramiky, hliněných trubek, expandovaných hlín a porcelánového smaltu. Společná roční hodnota exportu jejich produktů činila 4,6 mld Euro. Zastupují 10% všech výrobních závodů v Evropě, ale současně produkují pouze 1% skleníkových plynů.

Dvoudenní diskusní fora byla rozdělena do několika částí, kde za zmínku stojí např. TBE Executive Committee. Tato organizace vznikla v roce 1952 a jsou zde zastoupena sdružení 22 zemí EU, Norska, Ruska a Švýcarska. 

Dále pak CET Executive Committee, do které patří Itálie, Španělsko – dva největší producenti v EU, dále Velká Británie, Polsko, Portugalsko, Německo, Francie, Bulharsko, Rumunsko, Holansko, Česká Republika a Maďarsko.

V neposlední řadě pak Cerame unie Board of President, Trade Union panel debate a na závěr společné setkání EPCF (European Parliament Ceramics Forum) za přítomnosti všech členů a členů Evropské komise jako jsou Vincenta Basuyau, Roxany Dela Fiamor, Susanne Kellner a Antti Valle. Za Českou republiku zde byli přítomni pan Ing. Jan Fiala za Cihlařský svaz Čech a Moravy a Ing. Roman Blažíček vyslaný firmou Lasselsberger, s.r.o.

Zasedání EPCF II..jpg

Mezi hlavní témata, která se prolínala všemi zasedáními patřila tato: průmysl, klima, dialog, obchod, zákazník a inovace.

Poslední generace výrobních podniků používá k provozu pecí pro keramické výrobky jako palivo zemní plyn, čímž se minimalizuje negativní dopad na životní prostředí. Garantují nejlepší pálící proces, který pozitivně ovlivňuje kvalitu budoucích výrobků.

CU (Cerame unie) tím poukazuje na optimální výrobní postup s nejnižším množstvím vypouštěného CO2 do ovzduší. Výrobní proces se bude ubírat cestou 4D (automatizace a robotizace). Důležitý úkol spatřuje CU v dialogu se zákazníky, aby byli patřičně seznámeni se všemi výhodami cihlových výrobků.

Problémy, které očekávají členové CU, jsou v lidském potenciálu. Členové CU napříč Evropou referují o tom, že mladí lidé neprojevují zájem o technické obory. Proto si CU dává za úkol zlepšit komunikaci s veřejností a hlavně zvýšit apel na národní ministerstva školství k větší propagaci technických oborů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP