1/2024

Úniky tepla lze vidět očima

| autor: redakce0

Úniky tepla lze vidět očima

Tepelné hospodářství budov je samozřejmě tím důležitější, čím delší je topná sezona. V Libereckém regionu, převážně hornatém s dominantou Ještědu, je unik tepla z budov ekonomicky významnější než kde jinde.

Energetická úspora a snižování emisí CO2 je stále důležitějším úkolem a mapování energetických úniků, které MEUTA provádí, je jeho nedílnou součástí. Pomocí mezinárodního evropského projektu SPARCS, který je dotovaný EU, již několik evropských měst realizuje své termální mapy.

Výsledky měření mohou municipality využít k naplánování energeticky šetrných opatření nejen u veřejných budov. Zveřejněním snímků můžou i občané odhadnout, jak šetrné jsou jejich domy a i oni pak mohou činit kroky ke snížení energetické náročnosti.

Firma MEUTA provádí měření již 8 let. Termografista ing. Josef Skopový k tomu dodává: „Provedli jsme již mnoho desítek bezkontaktních termografických měření, která jsou plně nedestruktivní metodou s velmi vysokou rozlišovací schopností. Kvalita naměřených výsledků plně vypovídá o zjištěných nedostatcích a dovoluje jejich následné odstranění.

MEUTA nepoužívá termografii pouze na měření úniků tepla z budov. „Termokamery mohou kontrolovat kvalitu tepelné izolace budov, spolehlivou činnost elektrických rozvodů a zařízení i funkci strojů, umožňují noční vidění na principu znázornění tepelných odlišností. Termokamery jsou použitelné všude, kde dochází třeba i k minimálnímu tepelnému rozdílu,“ říká Josef Skopový.

Výsledkem termografické kontroly je protokol předávaný v elektronické i tištěné podobě. Vždy obsahuje krátkou zprávu zahrnující výsledky. Jednotlivé listy mají vždy reálné snímky shodné s termografickými. Jsou na nich zaznamenány prostupy tepla pomocí barevného vyjádření s měřením významných bodů.

Foto: MEUTA

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling