1/2024

Unikátní databáze ukazuje, jak bojovat s klimatickými změnami

| autor: Lenka Zemanová, Nadace Partnerství/ Adapterra Awards0

Unikátní databáze ukazuje, jak bojovat s klimatickými změnami

Už osm let je ale Nový Lískovec v jedné věci unikátní. Má vybudované jedinečné zařízení na zadržování dešťové vody, kterým se může inspirovat mnoho českých samospráv. Dešťovka ze střech tří panelových domů odtéká do jezírka v centru zdejšího Parku pod Plachtami. Drahocenná voda tak nemizí v kanalizaci, nehrozí proto její přetížení při přívalových deštích a jezírko uprostřed sídliště v létě navíc příjemně působí na místní mikroklima a osvěžuje vzduch.

Brněnský projekt je jedním z několika opatření proti klimatickým změnám, se kterými se mohou lidé seznámit v nové internetové databázi Adapterra Awards. Tvůrci z Nadace Partnerství se rozhodli shromáždit kvalitní a zajímavé projekty napříč celou republikou.

Adaptační opatření jsou rozřazená do čtyř kategorií, všechny mají přitom jedno společné – snaží se vypořádat s těmi nejpalčivějšími problémy naší krajiny, se suchem, s nedostatkem vody, s ubývajícími živočišnými druhy nebo zhoršujícími se životními podmínkami ve velkých městech.

Kromě brněnského Parku pod Plachtami se lze inspirovat i příkladem ostravského komunitního centra, které využívá zelených střech, tepelného čerpadla nebo vsakovací zpevněné plochy na sportovišti. V databázi lidé najdou i projekt revitalizaci břehů řeky Moravy na jihu Olomouce, díky kterému se lokalita stala vyhledávaným rekreačním místem.

Databáze Adapterra Awards vznikla jako součást letošního prvního ročníku stejnojmenné soutěže, která z dvanácti projektů vybere ta nejlepší opatření. Vítězové se vydají na zahraniční exkurzi, vítěz kategorie Volná krajina získá navíc 100 000 Kč od hlavního partnera soutěže Nestlé Česko.

Vyhlášení výsledků se uskuteční při příležitosti konference Jak na sucho a horko – ve městě i v krajině, která je plánována na 4. listopadu v Praze. Součástí programu jsou přednášky odborníků i workshopy. Mezi pozvanými jsou například zástupci společnosti LIKO-S, která realizuje zelené fasády nebo Michal Šperling z Kořenovky.cz, který proslul kořenovou čističkou vody na střeše svého domu.

Foto: Nadace Partnerství/Adapterra Awards

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA