1/2022

Ukrajina se chystá rozšířit export elektřiny do dalších zemí EU

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

sunset-g810f62cbc_640.jpg
zdroj: pixabay

Ukrajina by mohla již v tomto měsíci začít prodávat elektrickou energii i v dalších evropských zemích mimo Polsko a Moldavsko, kam aktuálně dodává relativně malé objemy elektřiny. Elektřinu by tak země mohla v řádu dní začít vyvážet i na Slovensko a do Maďarska.

Ukrajina se aktuálně připravuje na rozšíření portoflia zemí EU, do kterých hodlá vyvážet elektrickou energii. Zatímco v případě Ukrajiny by rozšíření přeshraničního obchodování s elektřinou mohlo pomoci zajistit další příjmy, evropským zemím by naopak dovoz elektřiny mohl částečně pomoci při náhradě nízkých dodávek zemního plynu z Ruska snížením jeho spotřeby v sektoru výroby elektřiny.

Ukrajina se synchronizovala s evropskou kontinentální sítí již v polovině v března v reakci na vpád ruských vojsk, což zemi mělo pomoci posílit energetickou bezpečnost možností nouzového dovozu elektřiny z EU v případě poškození tamní energetické infrastruktury.

Tata nouzová synchronizace, která byla původně plánovaná na rok 2023, nicméně nezahrnovala plné propojení trhů s elektřinou na Ukrajině se zbytkem Evropy. Zástupci evropského sdružení provozovatelů přenosových soustav (ENTSO-E) nicméně na začátku měsíce dle agentury Reuters potvrdili, že při splnění jistých podmínek by komerční toky elektřiny mezi Ukrajinou a EU mohly začít.

Jednání o vyřešení posledních technologických náležitostí probíhají dle zdrojů oslovených agenturou Reuters rychle, přičemž k zahájení o obchodování by dle nich mohlo začít již do konce měsíce. Zástupci sdružení ENTSO-E se nicméně k průběhu těchto procesů odmítli oficiálně vyjádřit.

„V principu, vývoz elektřiny z Ukrajiny do zbytku Evropy byl schválen. Ze začátku se bude jednat o omezená množství, objemy budou stanoveny v nadcházejících dnech a aukce na kapacitu vedení mezi Slovenskem a Maďarskem budou oznámeny velmi brzo,“ uvedl v minulém týdnu Volodymyr Kudrytsky, ředitel ukrajinského provozovatele přenosové soustavy Ukrenergo.

Objemy vyvážené elektřiny by dle Kudrytského měly postupně vzrůst na úroveň, která by Ukrajině měla zajistit příjmy v řádu miliard eur ročně. To by zemi mělo zajistit příjmy srovnatelné s poplatky za přepravu plynu přes její území.

Ukrajinský elektroenergetický sektor se dle agentury Reuters v poslední době potýká s nedostatkem peněžních prostředků, jelikož válka způsobila pokles poptávky po elekttřině, stejně tak někteří zákazníci nejsou kvůli probíhajícímu konfliktu schopní platit své účty.

K navýšení vývozu elektřiny by Ukrajině mělo již ke konci tohoto roku pomoci i nové vedení, které propojí jadernou elektrárnu Khmelnytsky s polskou přenosovou soustavou. Vedení má po uvedení do provozu disponovat přenosovou kapacitou okolo 1000 MW.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO