2/2023

UCEEB testuje zelené střechy

| autor: UCEEB ČVUT v Praze0

UCEEB testuje zelené střechy

Cílem je posoudit různé skladby zelených střech s ohledem na spolehlivost jejich funkce, nároky na údržbu a další vlastnosti. Získané poznatky mohou významně přispět k energeticky úspornému ochlazování budov a jejich okolí během horkých dnů.

Testování probíhá na celkem 24 zkušebních plochách vybudovaných na střeše budovy UCEEB v Buštěhradu. Cílem výstavby dokončené v červnu 2018 bylo zajistit co nejširší spektrum skladeb extenzivních zelených střech a vysázené vegetace tvořené směsí suchomilných rostlin.

Extenzivní skladby se vyznačují nízkými požadavky na mocnost souvrství. Zkoušeny jsou různé druhy dostupných substrátů, které jsou kombinovány s pestrou škálou drenážních nebo hydroakumulačních vrstev v podloží.

Vegetaci střech tvoří především rozchodníky a netřesky (viz fotografie níže), jež v některých variantách doplňují kostřavy a byliny. Kromě nich jsou testovány rozchodníkové koberce.

Všechny zkušební plochy jsou osazeny autonomními mikroklimatickými stanicemi měřícími vlhkost a teplotu uvnitř experimentálních souvrství. Meteostanice umístěná na střeše budovy UCEEB dodává data o vnějším prostředí (teplota, vlhkost a tlak vzduchu, směr a síla větru, dopadající a odražená krátkovlnná a dlouhovlnná radiace).

Vědci také zaznamenávají rozvoj vegetace a výskyt nežádoucího plevele. V současnosti jsou k dispozici zpracovaná data získaná během první a druhé etapy projektu od června do prosince 2018. Zakončení a závěrečné vyhodnocení zkoušek je naplánováno na konec roku 2021.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE