2/2023

Turecko zakazuje dovoz plastového odpadu

| autor: Martina Jandusova0

container-3857611_640.jpg
zdroj: pixabay

Turecko v úterý oznámilo, že zakazuje dovoz polyethylenových plastů, který od 18. května vstoupí v platnost do 45 dnů.

Evropská skládka

Podle údajů Eurostatu dosáhl vývoz odpadu z Evropské unie do zemí mimo EU v loňském roce 32,7 milionu tun. Téměř 40% tohoto odpadu putovalo do Turecka. Objem odpadu vyvezeného z EU do Turecka čítal 13,7 milionů tun v roce 2020. Podle BBC členské státy Evropské unie v loňském roce poslaly do Turecka 20krát více plastového odpadu, než v roce 2016.

Greenpeace zveřejnilo zprávu, ve které uvádí, že Turecko se stalo hlavním příjemcem britského odpadu. Zpráva varovala, že Turecko se stává „největší skládkou plastového odpadu v Evropě“. Greenpeace prozkoumalo několik skládek v jižním Turecku a na všech našla plastové tašky a obaly z britských supermarketů a maloobchodů. Zároveň byla nalezena balení pro antigenní testy, což znamená, že odpad byl méně než rok starý.

Do Turecka se odpad z Velké Británie začal ve velkém měřítku importovat kvůli čínskému zákazu dovozu mnoha druhů plastů. Ke stejnému kroku se uchýlily i další národy, které se snaží najít místa, kam by mohly vyhodit svůj odpad. Odpad do těchto míst se posílá proto, že jde o finančně levné řešení, které snižuje vlastní skládkování a může pomoci dosáhnout recyklačních cílů.

Podobnou situací si prošla Malajsie, která se rovněž stala oblíbenou destinací pro zasílání plastů k recyklaci. Nejenom, že mezi lednem a srpnem 2018 do této země vyvezlo Spojené království více než 88 000 tun plastu, země byla zároveň zaplavena plastovým odpadem z celého světa. V loňském roce se země rozhodla problém začít řešit a tamní vláda poslala zpět 150 přepravních kontejnerů nelegálně dovezeného plastového odpadu do země původu. 42 z nich patřilo Velké Británii.

Tak kam s ním teď?

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP