Reklama

7. 3. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: mar

Top 10 nejlepších aplikací na snižování potravinového odpadu

Mobilní aplikace pomáhají restauracím nebo obchodům najít zájemce o jídlo, které by jinak skončilo v popelnici.

Ne každá země je jako Dánsko a trend snižování množství vyhozených potravin si jinde nachází cestu pomaleji.

Pomoci tomu však může i moderní technologie. Britský deník The Guardian zveřejnil žebříček deseti nejlepších mobilních aplikací, určených na snižování potravinového odpadu.

1. Tan Jun Yuana, provozovatele stánku s jídlem v Singapuru, trápilo množství vyhazovaných úlovků jídla, které většinou na konci každého dne končilo v popelnici.

Vytvořil proto mobilní aplikaci 11th Hour. Uživatelé si tak mohou vyhledat restaurace a stánky nabízející zbytková jídla za sníženou cenu. Aplikaci si od jejího vzniku loni stáhlo asi 10 tisíc uživatelů.

11hour.png

2. Aplikace NoFoodWaste umožňuje zapojeným supermarketům v Nizozemsku snižovat potravinový odpad. A to tak, že upozorní uživatele na zboží s blížícím se koncem minimální trvanlivosti nebo datem spotřeby.

Podle vývojářů ji používá zhruba 20 tisíc lidí denně. Ti mají k dispozici i možnost zadání konkrétního zboží, na které budou upozorněni v případě začátku jeho prodeje. Obchodní řetězce takto snížily objem odpadu z jídla prý o 18 až 25%, tedy do 2 500 eur.

ConsumentHomepage.jpg

3. Britské a irské supermarkety, farmáři a výrobci potravin používají aplikaci FoodCloud. Upozorňuje charitativní organizace na přesné množství a typ přebytečných potravin vhodných pro darování.

FoodCloud zároveň shromažďuje a skladuje jídlo ve třech centrech, odkud jej distribuuje lidem v nouzi. Podle provozovatele aplikaci využívá 1200 podniků a přes 3600 charitativních organizací.


4. Trochu jiné problémy chce řešit aplikace Cheetah v africké Ghaně. Nevyhovující silnice, či nedostatečné chlazení zapříčiňují, že až polovina ovoce a zeleniny v rozvíjejících se zemích se poškodí ještě před uvedením na trh.

Výzkumníci z univerzity v Twente, s podporou nizozemské vlády, v současnosti testují software ukazující farmářům, dopravcům a obchodníkům nejrychlejší cestu na trh. Nechybí ani funkcionalita pro řidičů, jak se vyhnout zátarasům na silnici a zaplacení ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372