Reklama

17. 1. 2020  |  Publicistika  |  Autor: Petr Jarolímek  |  Zdroj: Waste Management World

Takové ZEVO svět neviděl

Čínské město Shenzhen plánuje řešit svůj vážný problém s odpadem tím, že ho denně spálí 5 000 tun. Stane se tak největším zařízením na energetické využití odpadu (ZEVO) na světě.

Proces, u kterého se očekává, že přemění alespoň třetinu odpadu na použitelnou elektřinu a teplo, není z hlediska veškerého uvolněného CO2 zrovna nejlepší věc pro životní prostředí. Přinejmenším však bude mít velký pozitivní dopad na skládkování, včetně nelegálních skládek, které v Shenzhenu vyrostly. Když se jedna z těchto skládek v loňském roce nečekaně zhroutila, zabila desítky lidí.

Nové ZEVO jedním z 300 zařízení na energetické využití odpadů, která čínská vláda plánuje vystavět v příštích třech letech. I když se hodně debatovalo o tom, jak je spalování všeho odpadu šetrné k životnímu prostředí, mnoho zemí po celém světě tento proces používá k „nápravě nepravostí“ z minulosti.

Zařízení na energetické využívání odpadu nejsou energetickým řešením,“ vysvětlil Chris Hardie z Schmidt Hammer Lassen Architects, dánské firmy, která zvítězila v soutěži o návrh závodu, a dodal, že množství skleníkových plynů emitovaných při rozkladu skládek činí přibližně dvojnásobek CO2 uvolněného spalováním.

Je to způsob, jak nakládat s odpady, a pomocí tohoto procesu vyrábět jako vedlejší produkty elektřinu a teplo. Města se samozřejmě musí ubírat směrem k větší recyklaci a snižování odpadu a rozvíjet více zdrojů obnovitelné energie. Na to myslíme, když navrhujeme, aby se jednalo o první ZEVO zahrnující v sobě prvky OZE,“ ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372