1/2024

Svaz se vyjádřil k návrhu tezí ERÚ pro V. regulační období

| autor: Tisková zpráva SP ČR0

Svaz se vyjádřil k návrhu tezí ERÚ pro V. regulační období

Energetický regulační úřad rozhodl o prodloužení zásad stávajícího regulačního období o další dva roky - v současnosti platné zásady a principy regulace tedy zůstanou ve víceméně stejné podobě platné až do konce roku 2020. Avšak v rámci předvídatelnosti a transparentnosti Úřad zveřejňuje v předstihu návrh tezí pro V. regulační období, které začne v roce 2021.

SPČR se ve svém stanovisku vymezil zejména vůči návrhu, aby se výše odpisů stala klíčovým kritériem pro posuzování efektivity/dostatečnosti investiční aktivity. Odpisy vychází z historické úrovně investic, která má pro potřebu investic v rámci regulačního období velmi omezenou relevanci. 

Důraz by měl být kladen především na podporu vhodných motivačních nástrojů k efektivnímu výkonu regulovaných činností a naopak považujeme za nezbytné vyvarovat se zavedení takových opatření, která by regulované infrastrukturní společnosti nutila či motivovala investovat, aniž by toto bylo objektivně vyžadováno potřebami provozované energetické infrastruktury.

Ve svém stanovisku jsme se dále věnovali mj. problematice výpočtu, resp. neformální definice tzv. faktoru trhu, který by se měl dle našeho názoru zpřesnit a rozšířit i na případy, kdy z důvodu nejasné či sporné legislativy a následných soudních sporů dojde k negativním finančním dopadům na regulovaný subjekt. Celé stanovisko je ke stažení zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP