1/2022

Sucho spojuje vodohospodáře i Státní správu hmotných rezerv

| autor: SOVAK ČR0

Sucho spojuje vodohospodáře i Státní správu hmotných rezerv

V současné době je tak již v desítkách obcí s nedostatečným zdrojem podzemní vody prováděno zásobování z náhradních zdrojů – nejčastěji dovozem pitné vody do vodojemů tak, aby zákazníci měli i nadále dostatečný komfort služby. Je paradoxem, že v takových případech si zákazník ani neuvědomuje problém, který musí vodohospodářské společnosti řešit.

Sucho a technická připravenost pro krizové plánování nejenom při povodních, ale právě při suchu byla témata diskutovaná dne 22. 8. 2018 na schůzce zástupců Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s., (SOVAK ČR) a Správy státních hmotných rezerv České republiky (SSHR). Cílem schůzky bylo seznámit se s činností a možnostmi obou organizací při řešení negativních následků sucha a domluvit užší spolupráci.

Předseda SSHR Ing. Pavel Švagr, CSc., a ředitel Odboru příprav pro krizové stavy SSHR Ing. Miloslav Novák prezentovali možnosti materiálového řešení krizových situací v oblasti nouzového zásobování obyvatel pitnou vodou. Ředitel SOVAK ČR Ing. Oldřich Vlasák uvítal nabídku SSHR, která pomůže nejen menším obcím, ale i velkým společnostem a zdůraznil nutnost rozšiřovat nadregionální soustavy, které jsou odolné proti výkyvům počasí, nikoliv poskytovat nesystémové dotace pro malé individuální zdroje.

Zdůrazněna byla i role velkých provozních celků, které umožňují efektivní sdílení techniky i inovativní řešení v oblasti náhradního zásobování, jako je např. mobilní balící linka na pitnou vodu Pražských vodovodů a kanalizací, a.s. Ing. Vlasák zdůraznil i nutnost lepší koordinace řízení soustav např. nadregionálními dispečinky a připravenost SOVAK ČR spolupracovat na určení nutné technické vybavenosti na státní úrovni.

Zde SOVAK ČR zajistí aktualizaci dlouhodobých potřeb ze strany členů. Účastníci se dohodli na uspořádání pracovního semináře, kde budou více rozpracovány dílčí kapitoly vzájemné spolupráce i s ostatními zainteresovanými stranami.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO