2/2023

Stát si zachovává svá práva v oblasti zprácování ropy

| autor: Tisková zpráva MPO0

Stát si zachovává svá práva v oblasti zprácování ropy

Ten v rámci začlenění České rafinérské do koncernu Unipetrol RPA zachovává vliv státu na zásadních rozhodnutích v oblasti zpracování ropy.

Podepsaný Dodatek uvádí do souladu dopady změn právní subjektivity České rafinérské a zachovává ukotvená práva státu. Tento důležitý krok zajišťuje dosavadní vliv státu na zásadních rozhodnutích v oblasti zpracování ropy, ač je vlastnictví rafinerií v České republice záležitostí soukromého sektoru již od roku 2005.

"Chtěl bych zdůraznit, jak je důležité, aby trvale fungovaly tuzemské rafinérie. Představují nejen základ petrochemického průmyslu, ale také patří mezi významné zaměstnavatele v regionu," řekl ministr Jan Mládek. V průběhu podpisu také dodal, že očekává zodpovědné řízení tohoto stěžejního sektoru, který je pro hospodářství České republiky význačný.

Dodatek završil roční proces vyjednávání mezi oběma stranami započatý v návaznosti na zjednodušování struktury skupiny Unipetrol. Petrochemický holding sloučí svoji dceřinou společnost Česká rafinérská s další svou dcerou Unipetrol RPA. Nástupnickou společností bude Unipetrol RPA.

Historickou Smlouvu o vládních rozhodnutích uzavřelo Ministerstvo průmyslu a obchodu dne 15. listopadu 1995 s bývalými akcionáři České rafinérské v době první části privatizace.

Původní Smlouva určovala práva souhlasu či nesouhlasu státu ve vyjmenovaných případech, kdy by akcionáři rafinerií hodlali přistoupit k zásadním rozhodnutím týkajících se vlastnictví či provozu rafinerií v Kralupech a Litvínově.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP