2/2022

Stálý výbor pro jádro jednal o výstavbě nových jaderných zdrojů v ČR

| zdroj: MPO0

DSC_6936
zdroj: mpo.cz

Na Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) zasedal Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR. Hlavním tématem byl postup projektu přípravy nového jaderného zdroje v Dukovanech. Jednalo se o první zasedání výboru v novém složení po převedení agendy pod MPO.

„Od mého nástupu na ministerstvo pracujeme na implementaci programového prohlášení vlády v oblasti jaderné energetiky. Především na projektu Dukovany II, přípravě nových jaderných zdrojů v Temelíně a Dukovanech. Stejně tak připravujeme rámec pro budoucí využití malých reaktorů a podporu vědy a výzkumu a mezinárodní spolupráce,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že dnes výbor projednal aktuální stav a další kroky v uvedených oblastech.

Výsledkem jsou konkrétní úkoly, díky kterým bude Česká republika schopna dlouhodobě zajistit nízko-emisní a stabilní výrobu elektrické energie z jaderných zdrojů. „Jedná se o další podporu energetické bezpečnosti a konkurenceschopnosti České republiky,“ dodává ministr.

Stálý výbor pro jádro, který se sešel poprvé po schválení nového statutu vládou 27. července 2022 (více informací najdete zde), řešil postup projektu přípravy nového jaderného zdroje v Dukovanech. Zároveň projednal i postup v přípravě dalších velkých nových jaderných zdrojů v Dukovanech a Temelíně.

Novým prvkem byla prezentace činností a stavu kolem přípravy rámce pro realizaci malých modulárních reaktorů a ustanovení nové pracovní skupiny, která se bude touto tematikou zabývat. Výbor také zřídil zvláštní pracovní skupinu k zajištění lidských zdrojů pro přípravu, výstavbu a provoz nových jaderných zdrojů a schválil nové složení a mandát dalších pracovních skupin Stálého výboru, které budou pracovat na aktuálních úkolech.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF