1/2024

Spotřeba elektrické energie u profesionálních chladniček a mrazniček klesá i díky energetickým štítkům

| autor: Tisková zpráva ProCold0

Spotřeba elektrické energie u profesionálních chladniček a mrazniček klesá i díky energetickým ští

Profesionální chladicí přístroje spotřebovávají značné množství elektrické energie, používají se téměř v každém supermarketu, hotelu, restauraci, baru nebo jídelně. Průměrně účinný přístroj, který spotřebuje zbytečně velké množství energie, ale i pro vlastníka znamená zbytečně vysoké provozní náklady.

Laboratorní testy a průzkum trhu organizované v rámci projektu ProCold dokazují, že energetická spotřeba neúčinné chladicí techniky může být snížena o 30 % až 50 %, pokud místo ní začneme používat energeticky nejúčinnější spotřebiče. V některých případech mohou energeticky účinné a uzavřené přístroje ušetřit za dobu své životnosti i několik desítek tisíc korun.

Projekt ProCold proto zorganizoval soutěž o energeticky nejúčinnější modely, aby ukázal, že výrobci jsou ochotní a schopní produkovat velmi účinné profesionální chladicí a mrazicí přístroje. Součást pravidel soutěže bylo i nezávislé laboratorní testování vítězných modelů, provedeno podle nejnovějších požadavků na energetické štítkování spotřebičů.

Vítězové budou vyhlášeni 7. března v 17 hodin v rámci mezinárodního veletrhu Euroshop v německém Düsseldorfu. Vítězné produkty jsou v následujících kategoriích:

  • přístěnné chladicí vitríny pro obchody,
  • nápojové chladničky,
  • zmrzlinové mrazničky,
  • skladovací chladničky,
  • chladicí prodejní automaty.

Všechny vítězné produkty spojuje vysoká energetická účinnost v porovnání s ostatními spotřebiči a využití přírodních chladiv.

Stamatis Sivitos, zástupce projektu v Evropské komisi, říká: „Toto ocenění jednoznačně dokazuje, že se vždy vyplatí usilovat o energetickou účinnost, která jde ruku v ruce s inovacemi ve výrobě.“

Skladovací chladničky

Produkty této kategorie jsou určené k využití v profesionálních kuchyních. Splňují vysoké požadavky na hygienu potravin a dobře fungují i v prostředí s vysokými teplotami kolem 30°C. Od roku 2016 se těchto spotřebičů týkají předpisy EU o energetickém štítkování a ekodesignu.

Vítězným modelem této kategorie je Gram Superior Plus K 72 G. „Kombinuje v sobě stylový design s energeticky účinným chlazením, které využívá výhradně technologie bez HFC – díky tomu Gram svým zákazníkům zajišťuje nejekologičtější možnou volbu na trhu.“

Se svou energetickou spotřebou o hodnotě 285 kWh za rok je chladnička asi pětkrát účinnější než průměrný spotřebič této kategorie.

Nápojové chladničky

Nápojové chladničky obstarávají ve velkém firmy potravinářského a nápojového průmyslu, opatřují je svým logem a zapůjčují nebo pronajímají je prodejcům, do stánků, do rychlých občerstvení, jídelen, sportovních zařízení a podobně.

Vítězným modelem této kategorie je Liebherr FKDPv 4503. „Produkt odvádí skvělý výkon i při extrémních klimatických podmínkách. Díky kombinaci moderních technických součástek, vysoce účinných chladiv šetrných k životnímu prostředí a přesného systému řízení je model velmi ekonomický,“ říká Lucas Nerud, ředitel Liebherr-Hausgeräte Lienz GmbH.

Tento produkt spotřebuje ročně 449 kWh, což je hodnota hluboko pod energetickou spotřebou neúčinné nápojové chladničky, která se pohybuje kolem 2 600 kWh za rok.

Zmrzlinové mrazničky

Tyto spotřebiče velmi často nalézají využití v obchodech, stáncích nebo restauracích a musí fungovat při velice náročných okolních podmínkách. Jejich energetická spotřeba se může lišit v závislosti na velikosti a pohybuje se v rozmezí od 450 kWh do více než 2 000 kWh ročně.

Vítězným modelem této kategorie je Liebherr GTEP 3302. Lucas Nerud, ředitel Liebherr-Hausgeräte Lienz GmbH: „Tyto zmrzlinové mrazničky mají vysokou energetickou účinnost a zaručují maximálně efektivní využití nákladů. Vysoce kvalitní izolace, silný kompresor a harmonizované chladicí komponenty zajišťují dokonalé chlazení.“

Produkt dosahuje roční energetické spotřeby 589 kWh za rok. Pro srovnání, neefektivní zmrzlinová mraznička spotřebuje 4x více energie.

Přístěnné chladicí vitríny pro obchody

Obvykle se používají v supermarketech, maloobchodech, v jídelnách, pekařstvích a podobně.

Vítězným modelem této kategorie je Carrier Optimer 0948LG R290. Carrier popisuje svůj produkt: „Nízké náklady na provoz jako výsledek nízké spotřeby energie. Díky jednotnému designu je produkt perfektním řešením pro malé obchody, které potřebují kompletní vybavení.“

Carrier Optimer 0948LG R290 spotřebuje ročně 3030 kWh – o 10 000 kWh méně než neefektivní modely na trhu.

Chladicí prodejní automaty s předním sklem

Prodejní automaty s předním sklem se používají pouze pro chlazené potraviny. Často se používají v kancelářských budovách, veřejných institucích apod.

Vítězným modelem této kategorie je Sielaff GF Robimat XM. „Abychom se vyhnuli přenosu chladu a tepla, zdokonalili jsme u modelu Robimat XM těsnění celé chladicí části. Díky přechodu na chladivo R744 (CO2) s hodnotou GWP 1,0 stoupla účinnost chlazení o 5 %, což je relativní zlepšení o 8,9 % (v porovnání s chladivem R134a). Kromě toho se Robimat XM pyšní výjimečným recyklačním potenciálem.“

Naměřená roční energetická spotřeba tohoto prodejního automatu s předním sklem je 1628 kWh. Díky tomu mohou uživatelé jednoduše snížit svou energetickou spotřebu i účty za elektřinu.

Podrobnosti o všech výše uvedených modelech jsou k dispozici na projektových stránkách topten.eu a www.uspornespotrebice.cz.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA