2/2023

Společnosti musí poskytnout více údajů o nanoformách

| autor: MPO0

Společnosti musí poskytnout více údajů o nanoformách

Podle aktualizovaných požadavků nařízení REACH obdržela ECHA pouze 95 specifických podání pro 36 látek s nanoformami. Na základě informací o nanomateriálech získáných z dříve zveřejněných belgických a francouzských seznamů a katalogu Evropské komise o nanomateriálech používaných v kosmetických přípravcích, byly očekávány aktualizované registrace pro přibližně 300 látek.

Vzhledem k tomu, že byl předložen k nanomateriálům tak nízký počet registrací a polovina jich neprošla kontrolou technické úplnosti, je pro firmy k dispozici webinář s praktickými radami, jak pro nanoformy připravit registrační dokumentace.

ECHA rovněž úzce spolupracuje s klíčovými průmyslovými sdruženími a členskými státy, aby došlo k lepšímu porozumění a zvýšilo se povědomí o stanovených povinnostech.

Pokud dosud nejsou k dispozici validované zkušební metody ke splnění požadavků na informace podle přílohy VII a VIII nařízení REACH, lze použít šablonu, kterou ECHA zveřejnila, aby pomohla registrantům zdokumentovat a prokázat, že ke splnění požadavků na informace vynaložili veškeré možné úsilí.

Aktualizované požadavky pro nanoformy látek podle nařízení REACH platí od 1. ledna 2020. Po tomto datu musí společnosti registrovat v souladu s novými požadavky, aby mohly vyrábět nebo dovážet nanoformy látek. Důvodem je zajistit, aby byly poskytnuty odpovídající údaje, které prokazují bezpečné používání nanomateriálů z hlediska lidského zdraví a životního prostředí.

ECHA upozorňuje, že nanomateriály, na které se vztahuje nařízení REACH, jsou v současné době bez platné registrace na trhu nelegálně.

Další informace:

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP