1/2024

Soutěže Mladý chemik se zúčastnilo rekordních patnáct tisíc žáků

| autor: Pavel Mohrmann/zdroj SCHP ČR0

Soutěže Mladý chemik se zúčastnilo rekordních patnáct tisíc žáků

Soutěž je určena žákům osmých a devátých tříd a jejím cílem je představit chemii jako přitažlivý a perspektivní studijní i pracovní obor. Krajská kola probíhala od října loňského roku v deseti pořadatelských centrech a skládala se z testování teoretických znalostí a vypracování praktické úlohy v laboratoři.

Nejvíce finalistů získala SPŠCH Pardubice, kterou bude reprezentovat šest soutěžících. MSŠCH Praha vyšle pět žáků, po čtyřech pak SPŠCH Brno, SOŠTZ Lovosice, SPŠ Hranice, SPŠCH Ostrava, ISŠ-COP Valašské Meziříčí a SŠLCH Olomouc.

Tři postupující připadli SUPŠ Karlovy Vary, dva finalisté budou zastupovat SPŠ Otrokovice. „Zvýšený počet soutěžících zaznamenala většina regionů, nejvíce si polepšila Praha, Ostrava a Brno. Centrum soutěže zůstává v Pardubicích, kde se klání zúčastnilo více než pět tisíc žáků. Celkem se do projektu zapojilo 602 základních škol,“ řekla Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž organizačně zajišťuje.

Šestý ročník celostátního finále se uskuteční 12. června 2018 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Čtyřicítku finalistů čeká testování teoretických znalostí a zkouška praktických dovedností v laboratoři.

„Zadání teoretické i praktické části úloh je již tradičně týmovou prací pedagogů naší fakulty. Při tvorbě otázek bereme v úvahu Rámcový vzdělávací program pro základní školy, ale nevyhýbáme se ani složitějším úkolům,“ vysvětluje Petr Kalenda, děkan pořádající fakulty.

Celostátní finále ale nebude pouze o soutěži. Nabídne i řadu jiných zážitků. „Pro soutěžící jsme připravili komplexní zážitkový program. Finalisté se na jeden den promění v naše studenty a pod vedením špičkových odborníků absolvují práci v nejmodernějších laboratořích, poobědvají v menze nebo přespí na univerzitních kolejích. Nejlepším finalistům nadělíme také příslib prospěchového stipendia v případě pozdějšího studia na naší fakultě,“ doplňuje profesor Kalenda.

Slavnostnímu vyhlášenívýsledků bude předcházet zábavný program v podobě science show společnosti iQlandia. „Žáci i učitelé se mohou těšit na netradiční chemicko-fyzikální divadlo, v rámci kterého proběhne řada působivých experimentů. Všem finalistům budou následně předány velmi atraktivní ceny. Ti nejlepší získají iPad, chytrý telefon, externí záložní disk nebo elektronickou čtečku. Za to je třeba poděkovat Svazu chemického průmyslu ČR, který je vyhlašovatelem, pořadatelem a generálním partnerem celostátního finále, pořádající Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, spoluvyhlašovateli soutěže MŠMT a partnerům celostátního finále, kterými jsou společnosti Dow Europe, Synthos, Unipetrol RPA a Agrofert,“ upozorňuje Gabriela Čebišová.

Soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je největším oborovým kláním svého druhu a těší se stále rostoucí popularitě. „Letošní ročník přinesl řadu pozitivních změn. Kromě rekordní účasti soutěžících to byl i zvýšený zájem partnerských společností. Mladý chemik získal sedm nových partnerů v rámci regionálních kol a čtyři významné podporovatele celostátního finále, Ministerstvo školství jako spoluvyhlašovatel soutěže zařadilo v letošním roce Mladého chemika do programu Excelence základních škol, což umožní odměňování učitelů úspěšných žáků. Vysoká účast patnácti tisíc soutěžících je příznivou zprávou nejen pro střední a vysoké technické školy, ale i pro zaměstnavatele z řad průmyslových podniků. Je totiž znamením, že chemie se pro mladou generaci stává opět atraktivním oborem, který se vyplatí studovat, protože nabízí vynikající možnosti pracovního uplatnění,“ uzavřel ředitel SCHP ČR Ivan Souček.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA