1/2024

Současný systém sběru plastů je funkční a plní své cíle

| autor: Spotřebitelské fórum0

Současný systém sběru plastů je funkční a plní své cíle

Pokud by bylo schváleno zálohování PET lahví podle návrhů, které se v poslední době objevily na veřejnosti, mohlo by to narušit současný funkční systém sběru plastového odpadu v České republice.

Varovali před tím účastníci dnešní konference Spotřebitelského fóra. Zejména někteří výrobci a zástupci malých prodejců se obávají i vysokých nákladů na zavedení nového systému.

V celkové recyklaci jsme třetí v Evropě a měli bychom si brát příklad ze zemí, které jsou v recyklaci za námi? Vážné pochybnosti máme i o výnosovosti tohoto kroku.

Navíc celkový balíček cílů EU pro sběr se zaměřením na jeden obal nevyřeší. PET lahve tvoří v nevyužitém odpadu jen 20 %,“ řekl Libor Duba, ředitel společnosti Ondrášovka.

Současný systém tříděného sběru je funkční a umožňuje plnit cíle EU. Zavedením záloh by mohlo dojít k jeho ohrožení,“ navázala Jana Blecherová, public affairs manažerka Nestlé.

„Proč něco měnit, když se prokázalo, že je to funkční?“ souhlasil Jiří Heczko, člen představenstva nápojářské firmy MASPEX – Fontea. Podobně interpretovala stanovisko Potravinářské komory vedoucí jejího legislativního oddělení Markéta Chýlková.

Před ohrožením současného systému sběru varoval i výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka: „Vydali jsme se cestou zvýšení kapacity stávajícího systému, a to se České republice jednoznačně vyplatilo.

Pro PET plníme již nyní evropské cíle pro rok 2025. Naopak bude velmi obtížné splnit celkové evropské cíle pro recyklaci plastů, ve kterých jsou PET lahve jen malou skupinou.“

To potvrdil i Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů Ministerstva životního prostředí: „Cíle pro rok 2025 plníme, a to nám hraje do karet. Nemusíme proto dělat žádná ukvapená rozhodnutí. Vítáme ovšem otevření diskuse k tomuto složitému problému, který se dotýká každého z nás.“

Svaz měst a obcí se ve svém písemně zaslaném stanovisku ptal mimo jiné po tom, kdo obcím nahradí náklady na případné zavedení nového systému a vyjádřil obavy o osud lokálního maloobchodu.

Zálohování PET lahví totiž výrazně dopadne na menší obchodníky, kterým hrozí zásadní pokles tržeb. Zákazníci, kteří budou vracet PET lahve ve větších supermarketech, si zde také pravděpodobně nakoupí a nebudou mít důvod zajít do místní vesnické prodejny.

Jak takovou povinnost budeme naplňovat si vůbec nedokážu představit. I kdyby byl výkup v menších obchodech dobrovolný krok, pokud se malé prodejny rozhodnou PET zpětně neodebírat, přijdou o zákazníky,“ obává se Hana Carvová z legislativně právního oddělení Svazu českých a moravských spotřebních družstev, který provozuje síť prodejen COOP.

Iniciátoři návrhu se ovšem takových dopadů neobávají: „Očekáváme, že zákazník nebude platit systém z vlastní kapsy. Systém by měl být pokryt z výkupu odevzdaného materiálu, nevrácených záloh a příspěvků výrobců. Pro zajištění přísunu materiálu je ovšem potřeba zásadně omezit skládkování,“ uvedla Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky.

Konferenci uspořádal zapsaný ústav Spotřebitelské fórum, který dle slov předsedy jeho správní rady Kryštofa Kruliše „již od roku 2016 pracuje na tom, aby se prostřednictvím kvalitního dialogu státu, spotřebitelských organizací a komerční sféry u nás dařilo přijímat vyváženou a chytrou legislativu a neopomíjely se ani možnosti dosažení lepšího postavení spotřebitelů skrze účinné samoregulační nástroje, které jsou v jednotlivých odvětvích dostupné.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP