Reklama

9. 3. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Tereza Kazdová

Solární čistírna vod. Tato novinka může změnit svět

Přístroj na čištění vody na solární pohon mění špinavou vodu na pitnou až čtyřikrát rychleji než v současnosti nabízená komerční verze. Zdrojové suroviny potřebné pro jeho výrobu přitom stojí v přepočtu méně než 55 Kč na metr čtvereční.

Efektivní a levné? Tradiční problém

Zařízení na čištění vody jsou známá již delší dobu, zejména v oblastech s nedostatkem pitné vody. Většina z nich se skládá z nádoby s černým dnem, která je naplněna vodou a přikrytá čirým sklem nebo plastem.

Sluneční světlo, které absorbuje černý materiál na dně, iniciuje vypařování. Odpařena voda se zachytí na skle nebo plastu, odkud se odvádí už jako pitná.

Trik spočívá v tom, že většina znečišťujících látek a škodlivin, jakými jsou například bakterie, sůl či saze, se neodpaří.

%pst%

Nevýhodou těchto zařízení však je, že velká část sluneční energie se utratí na ohřátí celého objemu vody, což je velmi pomalý proces. K vyprodukování pitné vody pro jednoho člověka na jeden den musí mít zařízení nejméně 6 m2.

Výzkumníci se tyto bariéry snažili odstranit již mnoho let. Například zkoušeli tyto "destilárny" navrhnout tak, aby se ohřívala a odpařovala pouze vrchní vrstva vody, čímž by zabránili energeticky náročnému ohřevu celého objemu.

Jiným řešením bylo použití nanomateriálů, které mají schopnost absorbovat více slunečního záření. Ty jsou však velmi nákladné, což je v rozporu s možnostmi rozvojových zemí, kde jsou přístroje na čištění vody nejvíce zapotřebí.

020217SNOW_solarStill.jpg

Zdroj: Sciencemag.org

Uhlíkový papír, polystyren a akrylátová střecha

S nejnovějším a dosud nejefektivnějším řešením přišel Qiaoqiang Gan se svým týmem ze State University of New York, který již déle pracoval na vývoji nových nanomateriálů, které by se daly aplikovat do solárních článků.

Zařízení, které vyvinuly, se skládá ze tří hlavních částí. První složkou je speciální papír, podobný papíru, na který se tisknou bankovky. Ten výzkumníci pokryly práškem ze sazí, který zůstane po nedokonalém spalování ropy nebo dehtu, takže je velmi levný. Tento materiál zároveň nasává vodu a zvyšuje míru absorpce slunečních paprsků.

Druhou částí systému je napěněný polystyren používající se například k výrobě sklenic na ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372