1/2023

Slovensko spustilo zálohování. Slibuje si od něj, že zvýší sběr nápojových obalů na 90%

| autor: Martina Jandusova0

img_8842.jpg
zdroj: minzp.sk

15 centy chce náš východní soused motivovat lidi k tomu, aby plastové láhve a plechovky vracely do obchodů.

Na začátku letošního roku se Slovensko stalo jedenáctou evropskou zemí, která zavedla zálohový systém na nápojové plastové lahve a plechovky. Zálohový systém spustil slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj společně se zástupkyní Správy zálohového systému.

„Od ledna 2022 funguje na Slovensku zálohový systém na jednorázové nápojové obaly. Už jen tím, že jsme se odhodlali spustit tento systém, který je skvěle nastavený, udělali jsme z tématu očištění Slovenska velké téma. Zálohový systém má za cíl sesbírat více než 90 procent plastových a hliníkových obalů, a permanentně udržovat Slovensko čisté, když za každý takový obal si člověk radši vezme 15 centů, než aby jej zahodil,“ uvedl ministr Ján Budaj.

Nestlačené obaly zpět do obchodů

Nově jsou zálohovány všechny jednorázové plastové láhve a plechovky od nápojů o objemu 0,1 litru až 3 l. Každý obal, který je možné vrátit na odběrné místo, je označen symbolem „Z“ – ZÁLOHOVANÉ. Ze systému je vyjmuto mléko, nápoje s obsahem mléka, sirupy a tvrdý alkohol.

Výše zálohy je pro plastové láhve i plechovky jednotná a stanovena na 15 centů, což jsou v přepočtu necelé 4 koruny. Zálohu spotřebitel zaplatí při koupi nápoje a dostane ji zpět po vrácení obalu na odběrné místo. Zálohované obaly se vracejí nestlačené, včetně víčka a s čitelným čárovým kódem. Ve větších obchodech se odevzdávají do odběrného automatu – tzv. zálohomatu. V případě menších prodejen vrací zákazník obal u pokladny, kde se načte přes ruční skener.

Potvrzení s výší zálohy může zákazník využít jako slevu nákup, nebo dostane zpět hotovost. Výjimku mají malé prodejny potravin, které nemusí vracet hotovost. Slevu bude možné uplatnit pouze v obchodě, v němž zákazník obal vrátil.

Registrováno je zatím 2000 odběrných míst

V tuto chvíli ale nápoje v zálohovaných obalech slovenští zákazníci ve většině prodejen nenajdou. Obchodníci mají půl roku na to, aby doprodali své zásoby. Až po 30. červnu 2022 bude možné uvádět na trh pouze zálohované plastové láhve a plechovky.

Vrátit zálohovaný obal bude možné v každé prodejně, která je zapojena do zálohového systému. Podle ministerstva je do zálohového systému zaregistrováno více než 2000 odběrných míst. Správce zálohového systému uvádí, že síť odběrných míst se stále zahušťuje a každým dnem eviduje nové žádosti o vstup do systému. Malé prodejny budou odebírat obaly dobrovolně. Do zálohového systému se totiž povinně musí zapojit pouze ty provozovny prodávající nápoje, které mají prodejní plochu větší než 300 m2.

Správce zálohového systému

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS