2/2023

Slovenské čachry se zálohami. Svědomí nemají čisté spotřebitelé ani výrobci a prodejci

| autor: Martina Jandusova0

plastic-pet-lemonade-drink-bottle-beer-883008-pxhere.com
zdroj: pxhere.com

Zavedení každého nového systému doprovází „porodní bolesti". Ne jinak tomu bylo před téměř dvěma lety na Slovensku, kdy zavedli zálohy na nápojové obaly. Leccos se od té doby sice vychytalo, nedávno se ovšem v pravém světle ukázala lidská přirozenost, která má často tendence k tomu, někoho oklamat nebo na něčem vydělat, a tak se nezdráhá uchýlit k nekalým praktikám.

Slovenská média před nedávnem informovala o tom, že nápojové obaly zakoupené v zahraničí je možné vrátit ve slovenských odběrných automatech a získat zálohou, i když předtím nebyla uhrazena v maloobchodní ceně obchodníkovi.

Jednorázové plastové lahve a plechovky, které jsou na Slovensku označeny symbolem „Z“ – ZÁLOHOVANÉ, vrací spotřebitel většinou do odběrného automatu, tzv. zálohomatu. Pokud je obal nestlačený, má víčko a čitelný čárový kód, získá zpátky zálohu ve výši 15 centů, což jsou v přepočtu necelé 4 koruny.

Redaktoři na Slovenku ovšem narazili na zajímavou skutečnost, když dokázali vybrat zálohu i z nápojových obalů, které byly zakoupeny v Maďarsku nebo i v Česku. Tedy v zemích, kde se PET lahve ani plechovky nezálohují. Výrobci nápojů totiž používají mezinárodní čárový kód, díky kterému se stejné produkty distribuují na různé evropské trhy. Na lahvi se pak objeví symbol zálohování.

Redaktorům se nicméně podařilo získat zálohou i z obalů, které nebyly vůbec označeny symbolem „Z“, a to zhruba u každého druhého obalu. Podvodů a neseriózních praktik se se zálohovanými obaly podle Správce zálohového systému nedopouštějí pouze spotřebitelé.

Nekalé praktiky

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP