2/2023

Sloupek: Kde není vůle, ke změně nedojde

| autor: Pavel Mohrmann0

Sloupek: Kde není vůle, ke změně nedojde

Analýza z dílny Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické si nebrala servítky a při podrobném prostudování dokumentu nutno říci, že si kluci mákli. Bohužel není to nic, co už by tu nebylo. Ve zkratce lze říci, že Analýza využila vysokoškolských skript různých věhlasných světových ekonomů, data Eurostatu, ČSÚ a MŽP, pak data samotného EKO-KOM, a.s., přidala zášť objednatele a dílo bylo na světě.

Celého "obalového" mechanismu se účastní výrobci, občané, municipality, svozovky, EKO-KOM, a.s. a na konci řetězce je Bůh ví, co - řekněme zpracovatelé. Jako regulátor působí Ministerstvo životního prostředí.

%pst%

Celou dobu, po kterou mechanismus sběru odpadů z obalů funguje, funguje nutno si přiznat velmi slušně. EKO-KOM, a.s. nikdy nemusel řešit žádný velký skandál, vždy vše v intencích zákona a nikdy jeho činnost nedávala nějaký velký prostor k hlubokým debatám protkaným pochybami. Pokud tedy mluvíme o oficiálních vyjádřeních.

U piva ano, to můžeme vše špatné identifikovat, probrat, postěžovat si a od plic si pořádně zanadávat. Jenže kromě subjektů, kteří se chtějí s EKO-KOMem podělit o nějaké ty obaly, nikdo nikdy žádnou zásadní analýzu, studii, důkaz o neekonomičnosti, o nefunkčnosti nebo skřípání ve stroji nepřinesl.

A pokud to nepřinese nikdo z výše jmenovaných subjektů, pokud nezvednou hlas města a obce nebo výrobci z rozšířenou odpovědností či snad MŽP, nebudou mít žádné analýzy a studie cenu vyšší, než je cena tohoto sloupku. Nikdo z nich ale asi nemá proč si stěžovat a vše ostatní je pouhé plácání prknem o rybník.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP