Reklama

26. 2. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Sloupek: Kde není vůle, ke změně nedojde

V nedávné době jsme mohli zaznamenat po delším čase jakési "píchnutí" do situace na trhu s odpady z obalů. Lépe řečeno, doktorandi z VŠE si vzali EKO-KOM, a.s. do parády, aby mu to vytmavili.

Analýza z dílny Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické si nebrala servítky a při podrobném prostudování dokumentu nutno říci, že si kluci mákli. Bohužel není to nic, co už by tu nebylo. Ve zkratce lze říci, že Analýza využila vysokoškolských skript různých věhlasných světových ekonomů, data Eurostatu, ČSÚ a MŽP, pak data samotného EKO-KOM, a.s., přidala zášť objednatele a dílo bylo na světě.

Celého "obalového" mechanismu se účastní výrobci, občané, municipality, svozovky, EKO-KOM, a.s. a na konci řetězce je Bůh ví, co - řekněme zpracovatelé. Jako regulátor působí Ministerstvo životního prostředí.

%pst%

Celou dobu, po kterou mechanismus sběru odpadů z obalů funguje, funguje nutno si přiznat velmi slušně. EKO-KOM, a.s. nikdy nemusel řešit žádný velký skandál, vždy vše v intencích zákona a nikdy jeho činnost nedávala nějaký velký prostor k hlubokým debatám protkaným pochybami. Pokud tedy mluvíme o oficiálních vyjádřeních.

U piva ano, to můžeme vše špatné identifikovat, probrat, postěžovat si a od plic si pořádně zanadávat. Jenže kromě subjektů, kteří se chtějí s EKO-KOMem podělit o nějaké ty obaly, nikdo nikdy žádnou zásadní analýzu, studii, důkaz o neekonomičnosti, o nefunkčnosti nebo skřípání ve stroji nepřinesl.

A pokud to nepřinese nikdo z výše jmenovaných subjektů, pokud nezvednou hlas města a obce nebo výrobci z rozšířenou odpovědností či snad MŽP, nebudou mít žádné analýzy a studie cenu vyšší, než je cena tohoto sloupku. Nikdo z nich ale asi nemá proč si stěžovat a vše ostatní je pouhé plácání prknem o rybník.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372