1/2024

Sloupek: Co nám zelení neříkají

| autor: Pavel Mohrmann0

Sloupek: Co nám zelení neříkají

Zelení vůbec netuší, jak to vlastně z recyklací je. Neví, jak řešit odpady komplexně v symbióze se všemi druhy nakládání s odpady. Je to znát na každém vyjádření odpadářských expertů ekologických neziskových organizací.

Zelení pouze ví, že ZEVO pakliže bude budováno, spálí vše, co se bude moci recyklovat. Při tom je evidentně nad jejich rozlišovací schopnosti rozdíl, mezi odpadem průmyslovým a komunálním a pletou si čísla a cíle, zapomínají na různý charakter odpadů a neříkají lidem pravdu, protože ji neznají. A to je dobré pro skládkaře. Ti sice pravdu znají, ale lhát nemusí. Od toho jsou tu zelení.

%pst%

Zelené organizace používají proti výstavbě ZEVO obrovské množství argumentů. Spalovny (jak zařízením pro energetické využití odpadů říkají) produkují dioxiny, skleníkové plyny, v popílku je nesmírné množství nebezpečných těžkých kovů, které pak končí na dětských hřištích, v cyklostezkách a jako podklad liniových staveb.

Neříkají, že pokud se odpad energeticky nevyužije, skončí na skládce, i když bude již označen jako využitelný či využitý a upravený. Neříkají, že 30 % plastových odpadů se recyklovat nedá. Netuší, že již recyklovaný a upravený plastový odpad končí v ZEVO, kde je využit alespoň energeticky, protože na trhu po něm není poptávka.

Neříkají, že jinak to u nás s odpadem nejde, protože v ČR se odpad nerecykluje. U nás ho jen separujeme a maximálně upravíme na vývoz.

Zelení neříkají, že jejich činnost nevede k recyklaci, nýbrž ke skládkování, protože ani netuší, že to tak je. Neříkají, že skládka produkuje obrovská množství skleníkových plynů, že těžké kovy, které jsou na skládce se mohou nekontrolovaně louhovat a na rozdíl od popílku nemáme šanci vůbec vědět, kam se tyto splašky dostanou.

Zelení a skládkaři jsou zodpovědní za to, že Česká republika nemá odpadový zákon a měli by se za tento hluboce nezodpovědný, byť pro ně lukrativní postoj, převzít zodpovědnost.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP