Sloupek: Chytré technologie nás odpovědnosti nezbaví

| autor: Pavel Mohrmann0

Sloupek: Chytré technologie nás odpovědnosti nezbaví

Byl bych nerad, aby tyto řádky vyzněly uštěpačně, protože ano, vše, co se smart technologiích týká je určitě budoucností. Převážná většina smart řešení je nutná, něco je ale opravdu z mého pohledu přitažené za vlasy.

Netušil jsem, co vše může nést přídomek "smart". Chytré auto bude již brzy komunikovat přes chytrý telefon s chytrým parkovištěm. Chytré parkoviště ví, která místa jsou volná, protože auta již zaparkovaná cloní intenzitu zemské přitažlivosti a chytré parkoviště to pozná. Chytré auto samo zaparkuje na volné místo a hajdy na nákupy.

Chytrý dům bude chytře využívat teplo ze studené vody a to posílat do chytrého vytápění. Chytré silnice budou spolupracovat s chytrými auty a bezpečně vozit pasažéry, kteří budou moci za jízdy mastit třeba mariáš.

%pst%

Nové technologie nám přinesou spousty času na vymýšlení dalších chytrých řešení, jak žít bez odpadu, bez nutnosti využívat fosilní paliva, jak žít bezpečně a bez toho, aniž bychom ničili životní prostředí.

Zdá se, že by to mohlo vyjít. I přesto mám v hlavě tisíce nezodpovězených otázek. Jednu jsem položil studentům z VUT, kteří vystavovali nádherný, sportovně vyhlížející elektromobil. Zeptal jsem se, co bude s těmi akumulátory, až jejich životnost skončí. Pokrčili rameny.

Ať už se moderními technologiemi snažíme ze sebe sejmout zodpovědnost za své činy tím, že za nás budou určovat, kde jsme, kam máme jít, co vše nemusíme hlídat, co vše nemusíme dělat, stejně se nám tuto snahu nikdy nepodaří naplnit. Vždy budeme zodpovědní za vše, co děláme a každá akce probudí reakci a bude mít nějaké následky.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Nadace partnerství
Partner - SOVAK