2/2023

Škoda JS podepsala memorandum s čínským uchazečem o výstavbu nových jaderných zdrojů

| zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR0

Škoda JS podepsala memorandum s čínským uchazečem o výstavbu nových jaderných zdrojů

CGN deklarovala úmysl účastnit se výstavby nových jaderných kapacit v České republice a její inženýrská odnož CNPEC má v úmyslu vejít v kontakt s českým řetězcem dodavatelů v jaderné energetice s cílem posunout přípravu projektu vpřed.

ŠKODA JS opakovaně zdůraznila svůj zájem i připravenost podílet se na výstavbě nových jaderných zdrojů v ČR. Kvalifikuje ji k tomu její více než šedesátileté kontinuální působení v oboru i současné zapojení do projektů doma i v zahraničí. Pokud jde o tuzemské jaderné kapacity, podílela se ŠKODA JS na jejich budování a v současné době zajišťuje jejich servis, údržbu i modernizaci.

Zapojení do mezinárodní dělby práce a schopnost adaptovat se na nové podmínky dokumentuje skutečnost, že na vývoz, který směřoval do 14 zemí, připadlo v loňském roce 68 % dosažených tržeb. Společnost je v kontaktu s potenciálními uchazeči o výstavbu nových kapacit v ČR, dnes podepsané MOU je zatím prvním dokumentem, který specifikuje obsah těchto jednání.

CNPEC v něm vyjadřuje svůj zájem stát se z pověření CNG generálním dodavatelem nových jaderných kapacit v ČR a zajistit realizaci projektu ve všech oblastech. ŠKODA JS nabízí dodávky a služby pro jaderný ostrov, polární jeřáb, zavážecí stroj, technickou podporu lokalizaci projektu na podmínky české legislativy, systém kontroly a řízení reaktoru, projekt management a koordinaci výstavby.

V dokumentu se uvádí, že jeho cílem je vytvoření rámce spolupráce mezi zúčastněnými stranami a její zjednodušení s tím, že nemá exkluzivní charakter. Kromě vzájemné podpory v procesu přípravy výstavby nových kapacit v ČR upravuje i postup v případě, že CGN zvítězí v soutěži. CGN již dříve v dopise adresovaném potenciálním českým dodavatelům uvedla, že počítá s jejich podílem ne menším než 65 %.

ŠKODA JS může být přizvána CNPEC k účasti na přípravě nabídky a výstavbě jaderných zdrojů v dalších evropských zemích v rozsahu dle dohody smluvních stran, ŠKODA JS bude také vítána v nabídkách dodávek zařízení pro nově budované zdroje v Číně.

ilustrační foto/pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP