2/2023

SFŽP ČR vyhlašuje dvě nové výzvy na předkládání žádostí o zvýhodněné půjčky

| autor: SFŽP0

SFŽP ČR vyhlašuje dvě nové výzvy na předkládání žádostí o zvýhodněné půjčky

V rámci výzvy č. 2 nabízí Státní fond životního prostředí ČR zvýhodněné půjčky na dotované projekty OPŽP v oblasti vodohospodářských projektů, tedy specifický cíl 1.1 a 1.2. Výzva č. 3 je zaměřena na žadatele, kteří získali dotaci z OPŽP na projekty na snížení energetické náročnosti veřejných budov (specifický cíl 5.1).

V každé výzvě je připraveno 500 milionů korun, dohromady v obou výzvách jedna miliarda korun. Zájemci mohou o půjčku žádat až do konce prosince 2018.

Aktuálně vyhlášené výzvy na předkládání žádostí o zvýhodněné půjčky nahrazují stejně zaměřené výzvy č. 7/2015 a 8/2015 z Národního programu Životní prostředí. Přičemž žadatelé, kterým byla schválena půjčka v rámci výzev č. 7 a 8, mohou požádat o změnu podmínek poskytnutí půjčky na nové výhodnější parametry.

Výhodou půjček od Státního fondu Životního prostředí ČR je jejich nulový úrok za čerpání po dobu realizace projektu. Atraktivní je ale i zvýhodněná fixní úroková sazba po realizaci projektu ve výši 0,45 procent. Začít splácet půjčku je přitom možné až následující rok po ukončení jejího čerpání.

Zvýhodněné půjčky od SFŽP ČR jsou oproti komerčním úvěrům zbaveny poplatků za sjednání půjčky, předčasné splátky či odklad splátek. Úroková sazba zvýhodněné půjčky odpovídá roční procentní sazbě nákladů na ni (RPSN). Úrok lze zafixovat až po dobu deseti let.

Zajištění půjčky je možné kombinovat s dohodou o budoucím vkladu zástavního práva po dokončení dotací podpořeného projektu. Půjčka přitom může být poskytnuta až do výše rozdílu mezi poskytnutou dotací a celkovými věcně způsobilými výdaji.

Kombinací zvýhodněné půjčky a dotace lze pokrýt sto procent celkových způsobilých výdajů. Žádost je administrována společně se žádostí o dotaci z OPŽP, takže žadatel má k dispozici jedno kontaktní místo.

Výzva č. 2/2016 a 3/2016

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP