1/2024

Seriál o plastech XIX.: Aditiva pro mechanickou recyklaci plastových odpadů

| autor: František Vörös, konzultant0

3276997568_34c28485a9_c.jpg
zdroj: flickr.com

Plastikářský průmysl směřuje k cirkulárnímu modelu aktivit, přičemž poptávka po aplikacích kvalitních regranulátů se zvyšuje. Regranulát často nemá stejné vlastnosti jako panenský plast v důsledku tepelného a fyzikálního namáhání z minulosti a z procesu regranulace. Dalším problémem je nedokonalé třídění dle typů, z nichž některé nejsou vzájemně mísitelné. Evropská asociace Plastics Europe požaduje uzákonit povinný 30 % podíl recyklátu v obalech od roku 2030. Recyklát se stává důležitou komoditou, pro kterou se hledají nové obchodní modely.

Při mechanických recyklacích vytříděných plastových odpadů jsou žádoucí aplikace aditiv, která brání např. termooxidační degradaci a umožňují aplikovat regranulát samotný nebo ve směsi s panenským plastem na srovnatelnou kvalitu, jako má výrobek ze samotného panenského plastu. Příslušná aditiva se aplikují ve formě koncentrátů – masterbatchí na plastovém nosiči, nejnověji i na bázi recyklátu.

Pandemie způsobila celosvětový pokles spotřeby masterbatchí. Podle studie Markets and Markets by měl trh masterbatchí růst do roku 2025 průměrně ročně o 5,1 %. Motorem růstu bude automobilový průmysl, aditiva pro mechanickou recyklaci budou hrát nezanedbatelnou roli. Jedním z požadavků na masterbatche pro obaly je plnění požadavků na jejich nezávadnost pro styk s potravinami. Nejčastějším nosičem pro výrobu masterbatchi je polypropylen, přičemž se v některých případech aplikují i regranuláty z postuživatelského odpadu na bázi polypropylenu, polyetylenu a polyetyletereftalátu.

Největší světová chemická společnost BASF uvedla na trh v druhé polovině loňského roku zcela novou řadu aditiv IrgaCycle, která jsou zaměřena na zvýšení tepelné stability, snadnější zpracování, zvýšení odolnosti proti UV záření a zlepšení mechanických vlastností všech typů recyklovaných polyetylenů a polypropylenu. Recyklát s těmito aditivy umožní zvýšit procento recyklovaného obsahu ve finálních aplikacích v obalech, ve stavebnictví a v automobilech.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA