1/2021

Seriál o plastech X.: Aditiva pro zlepšení vlastností

| autor: František Vörös, konzultant0

plastic-5436251_640.jpg
zdroj: pixabay

Podle prvního odhadu statistiků dosáhla světová produkce plastů v loňském roce 367 milionů tun, což je o 0,3 % méně než v rekordním roce 2019. Tento údaj v sobě zahrnuje termoplasty, termosety a elastomery.

Společnost Grandviewresearch ocenila hodnotu samotných termoplastů na 579,7 miliarda USD a do roku 2028 prognózuje průměrný roční růst těchto produktů o 3,4 % na výši 750 miliard USD. Největší podíl na růstu budou mít aplikace ve stavebnictví, automobilovém a elektrotechnickém průmyslu. Nejčastěji používaným plastem zůstane polyetylen, následovaný polypropylenem. Ze zpracovatelských technologií má dominovat vstřikování s 43 % podílem, z aplikací obaly s 36 % podílem, z teritorií Asie a Tichomoří s 44 % podílem.

Vyšším tempem, konkrétně v průměru o 5,5 % ročně má růst spotřeba polymerních směsí na bázi termoplastů, tzv. kompoundů. Procesy jejich přípravy představují míchání primárních plastů navzájem nebo s aditivními přísadami s cílem zlepšení vlastností finálního výrobku.

V Evropě působí více než 100 výrobců primárních plastů, kteří vyrábějí a dodávají své produkty v naturální barvě. Na ně navazuje s procesy modifikací vlastností více než 700 kompounderů. Podle studie AMI jich působí v Italii více než 170, v Německu více než 150 a v ČR 16.

Někteří jsou organizováni v rámci EuPC – Evropská asociace zpracovatelů plastů. Jako příklad uvádím EuMBC, která od roku 2001 hájí zájmy výrobců plastových směsí a koncentrátů pro specifické aplikace, jako např. plasty pro styk s potravinami. Nejvíce plastových směsí najde uplatnění v automobilovém průmyslu, následují obaly, elektronika a výrobky pro stavebnictví.

Specifické postavení mají výrobci regranulátů z plastových odpadů a dále distributoři plastů pro maloodběratele, kterých je v Evropě několik stovek.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo