1/2024

Seriál o plastech IX.: Aplikace v lékařství

| autor: František Vörös, konzultant0

surgery-1807541_640.jpg
zdroj: pixabay

V globálním aplikačním segmentu plastů dominují plasty ve spotřebě v aplikacích jako obaly, dále v sektoru stavebnictví, dopravních prostředků a elektronice. Z hlediska objemu se lékařský sektor podílí na aplikacích plastů necelým procentem.

Podle Grand View Research dominuje ve spotřebě plastů v lékařství Severní Amerika s třetinovým podílem, následuje Evropa a Asie. Do roku 2025 má spotřeba v USA meziročně růst o 5,9 % a dosáhnout výše přes 1 milion tun. Z typů plastů dominují tzv. inženýrské plasty, konkrétně terpolymer akrylonitril-butadien-styren (ABS) a polyetheretherketon (PEEK).

Použití plastů v lékařství není nic nového, častými uživateli tohoto bezpečného a nákladově efektivního matriálu jsou zdravotničtí pracovníci a pacienti. Plasty na jedno použití jako injekční stříkačky, ochranné respirátory, katetry, hadičky, až po dlouhodobé implantáty, které nahradily tradiční kovové materiály, se staly nepostradatelnou součástí aktivit ve zdravotnictví. Splňují přísné požadavky na bezpečné aplikace. Vědci vyvíjejí nové plastové implantáty ze speciálních inženýrských plastů jako náhradu za kovové produkty. Plasty tak učinily zdravotní péči jednodušší a méně bolestivou a dlouhodobě účinnou.

Na stránkách omnexus.specialchem.com lze studovat 350 dokumentů o nejnovějších aplikacích plastů v lékařství. Z posledních novinek uvádím několik příkladů.

Aplikací inženýrského plastu PEEK od firmy Evonik, dodávaného ve formě filamentu pro 3D tisk – obrázek, pod obchodním názvem Vestakeep Care M 403DF lze vyrábět řadu zdravotních pomůcek, počínaje sluchadly, přes filigránové protézy kloubů a protetika až po chirurgické vrtací pomůcky pro stomatologii nebo chirurgické nástroje. Aplikace implantátů je v souladu se specifikací ASTM F2026. Výrobky jsou biokompatibilní, biostabilní, rentgenově průhledné a sterilizovatelné.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling