1/2024

Selský rozum zvítězil, výjimky z BAT se rušit nebudou

| autor: Martina Jandusová/Zdroj: TZ SP ČR| zdroj: Martina Jandusová/TZ SP ČR0

Selský rozum zvítězil, výjimky z BAT se rušit nebudou

Svaz průmyslu a dopravy ČR v uplynulých týdnech intenzivně jednal o pozměňovacím návrhu na zrušení tzv. výjimek z BAT (nejlepších dostupných technik pro velká spalovací zařízení).

Důsledkem tohoto návrhu mohla být vyřazena z provozu většina českých uhelných zdrojů v polovině roku 2021, protože by nebyly schopné plnit emisní limity stanovené evropskou legislativou k BAT. Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny nakonec radikální návrh zamítl. S návrhem nesouhlasil i hospodářský výbor.

Oceňujeme, že poslanci akceptovali naše argumenty a upřednostnili racionální přístup. Ochrana ovzduší nadále zůstává prioritou pro velké průmyslové provozy. Ty v období let 2009 – 2015 daly téměř 60 % svých celkových investic do zlepšení kvality životního prostředí.

Návrhy, které radikálně zasahují do českého energetického mixu, nelze ohrožovat konkurenceschopnost českého průmyslu a připustit zdražení dodávek tepla koncovým spotřebitelům,“ uvedl Jan Rafaj, 1. viceprezident SP ČR.

Svaz opakovaně upozorňuje, že razantní ústup od uhelných zdrojů v době, kdy z uhlí pochází více než polovina české výroby elektřiny, je hazardem s energetickou bezpečností ČR. Pokud by se zvýšila cena tepla, pro koncové spotřebitele by to navíc znamenalo i sociální rizika.

Nejpozději v polovině roku 2020 budou všechny zdroje na našem území plnit limity vyplývající z evropské směrnice o průmyslových emisích. Udělení výjimek z plnění BAT je přitom legitimním krokem, který evropská legislativa předpokládá právě v případech, kdy by negativní ekonomické a sociální dopady převážily nad možnými environmentálními přínosy BAT.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling