2/2023

“Schválení podpory OZE je dobrá zpráva pro energetiku i investice,“ říká SP ČR.

| autor: Tisková zpráva SP ČR0

“Schválení podpory OZE je dobrá zpráva pro energetiku i investice,“ říká SP ČR.

Oznámení znamená konec dlouhotrvajících sporů o legálnost či rozsah vyplácené podpory a zároveň konec nejistoty pro desítky tisíc investorů, jelikož díky rozhodnutí zanikají veškeré, byť domnělé, překážky pro vydání cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) na příští rok, v nichž je výše podpory pro dotčené obnovitelné zdroje specifikována a bez kterých nelze legitimně očekávanou podporu vyplácet.

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) oceňuje úsilí, které Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spolu s dalšími orgány státní správy v uplynulém roce věnovalo notifikačnímu řízení.

Jeho zdárné ukončení přispěje ke stabilizaci sektoru obnovitelných a dalších podporovaných zdrojů v ČR a vrátí důvěru v investiční prostředí desítkám tisíc podnikatelů nejen v energetice, ale také zemědělcům, obcím a bankovnímu sektoru.

Pro úplné vyřešení nejisté situace pro všechny podporované zdroje je nyní nutné dokončení tří zbylých notifikačních procesů tak, aby se předešlo opakování negativního vývoje z loňského roku, kdy se vydání klíčového cenového rozhodnutí neúměrně zdrželo a jen na poslední chvíli se podařilo předejít značným hospodářským ztrátám, ohrožení pracovních míst a nezvratnému poškození investičního prostředí ČR.

„Tak jako po celý rok opět vyzýváme všechny zúčastněné státní instituce v čele s MPO a ERÚ, aby v nasazeném úsilí a intenzivní komunikaci s Evropskou komisí nepolevovaly a co nejdříve věcně uzavřely všechna zbývající notifikační řízení. Teprve pak mohou mít dotčení investoři jistotu, že jejich projekty mají dlouhodobou budoucnost,“ řekla tisková mluvčí SP ČR Eva Veličková.

„Současně apelujeme na ERÚ, aby připravil a vydal cenová rozhodnutí pro podporu všech zákonem podporovaných zdrojů energie, včetně těch, u nichž nebude do konce roku notifikační řízení dokončeno,“ dodala Veličková.

Mezi dosud věcně neukončená řízení spadá například vysoce účinná kombinovaná výroba elektřiny a tepla, a to jak v provozech spuštěných v letošním roce, tak i provozech spuštěných před koncem roku 2015, čímž jsou ohrožena pracovní místa, ceny pro spotřebitele tepla, ale i plnění závazků ČR v oblasti úspor energie.

SP ČR bude nadále proces vypisování podpory vybraným zdrojům energie pozorně sledovat a při komunikaci se zainteresovanými orgány státní správy usilovat o maximální jistotu a předvídatelnost domácího investičního prostředí.

Dotace pro obnovitelné zdroje energie je určená pro provozovatele podporovaných zdrojů energie, kterými jsou vodní, sluneční a větrné elektrárny, biomasa, bioplyn nebo biologicky rozložitelný komunální odpad, druhotné zdroje energie a kombinovaná výroba elektřiny a tepla.

Tisková zpráva ke stažení zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP