1/2024

Rostoucí ceny energií předznamenávají zvýšenou aktivitu prodejců a zprostředkovatelů

| autor: TZ Energetického regulačního úřadu0

Rostoucí ceny energií předznamenávají zvýšenou aktivitu prodejců a zprostředkovatelů

Zkušenosti z praxe přitom v minulosti ukázaly, že právě růst cen přeje podomním prodejcům energií, telefonickému prodeji nebo třeba aukcím. Jde o formy prodeje, které typicky patří mezi nejrizikovější způsoby uzavírání smluv v energetice.

Prodejci využívají jednoduchého lákadla, kterým je přirozená motivace spotřebitelů najít lepší cenu, když jim stávající dodavatel zdražuje. Přechod mezi dodavateli při změnách ceny navíc bývá rychlý. Zákon umožňuje spotřebitelům v takových případech odstoupit od smlouvy o dodávkách energií bez sankcí.

„To, co má spotřebitele chránit, se ale může snadno otočit proti němu samotnému. Řada prodejců spotřebitele tlačí k rychlé změně dodavatele, která nemusí dopadnout podle očekávání. Pokud se na dodávkách energie rozhodnete ušetřit volbou nového dodavatele, postupujte s rozmyslem, dodržujte základní pravidla, která ERÚ ve stručné formě vtělil do svého desatera," říká Miroslav Rottner, ředitel Odboru právní ochrany spotřebitele ERÚ, s odkazem na Desatero obrany před šmejdy v energetice.

K problematice oznámení o zvyšování cen nebo změn smluvních podmínek ERÚ vydal 2 výkladová stanoviska letos v dubnu. Dokumenty popisují zejména to, jakým způsobem musí dodavatel svým zákazníkům změny smluvních podmínek, zejména ceny, oznámit.

Učinit tak musí nejméně 30 dnů předem, a to dostatečně adresně, individuálně a konkrétně. Spotřebitel pak může nejpozději 10 dní před nabytím účinnosti změn od smlouvy odstoupit. Dodavatel, který by chtěl nové ceny zatajit a neoznámil je podle pravidel, je automaticky potrestán tím, že od smlouvy můžete odstoupit celé tři měsíce poté, kdy změny začnou platit.

Lhůty poskytují dostatek času pro to, aby si každý spotřebitel uvažující o změně mohl porovnat nabídky a nabízené smlouvy si prošel v klidu, bez nátlaku. S úvodním srovnáním cen elektřiny pomůže například nezávislý a průběžně aktualizovaný kalkulátor provozovaný přímo ERÚ na webu regulátora. V případě zemního plynu ERÚ vydává čtvrtletně Indikativní ceny plynu, jejichž poslední aktualizace proběhla právě dnes.

Připojené soubory

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag