1/2024

RoHS: 22. červenec 2019 je dnem rozšíření působnosti směrnice RoHS 2/NV 481/2012 Sb.

| autor: MPO ČR0

RoHS: 22. červenec 2019 je dnem rozšíření působnosti směrnice RoHS 2/NV 481/2012 Sb.

Upozorňujeme: ode dne 22. července 2019 dojde v agendě RoHS (omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních) k těmto změnám:

  1. rozšíří se počet omezovaných látek o DEHP, BBP, DBP a DIBP v elektrozařízeních s výjimkou zdravotnických prostředků (včetně zdravotnických prostředků in vitro), monitorovacích a řídicích přístrojů (včetně průmyslových monitorovacích a řídicích přístrojů);
  2. pravidla omezování některých nebezpečných látek v elektrozařízeních se rozšíří na elektrozařízení náležející do produktové skupiny („jiná elektrozařízení“);
  3. pravidla omezování některých nebezpečných látek v elektrozařízeních se rozšíří na elektrozařízení, která využívala přechodné ustanovení podle zákona č. 169/2013 Sb. zohledňující změnu definice elektrozařízení (dle směrnice RoHS 1/zák. o odpadech směrnice RoHS 2/NV 481/2012 Sb.).

Příklady elektrozařízení pod bodem 2): zásuvky, konektory, tonerové kazety s elektronickou součástkou (např. čipem), lůžko (elektricky nastavitelné, integrované součásti); parní sprcha s elektronickými součástmi; okno s elektricky ovládanou sluneční clonou; ruční paletový vozík s elektrickou váhou; kočárky s elektronickými součástkami; kuličkové pero se světelnou nebo blikající funkcí; LED ruční sprcha (s baterií); lupa na čtení s osvětlením; vzduchové lůžko/matrace s elektrickým kompresorem; bota se svítící podrážkou.

Příkladyelektrozařízení pod bodem 3): pracovní nástroje s vlastním pohonem (poháněné benzínem), např. sekačky, zametače, zahradní traktory, sněhové frézy, vertikutátory, kultivátory s elektrickou jiskrou pro zapalování; řetězové pily (s benzínovým pohonem) s elektrickou jiskrou pro zapalování; elektrické trouby (profesionální); trouby (plynová s elektrickým zapalováním); pásové brusky (profesionální/ průmyslové); kuchyňské a domácí spotřebiče obsahující elektronickou součástku (které mají jinak mechanickou funkci); plynové sporáky s elektrickým zapalováním; plynové sporáky s elektronickými komponenty (např. hodiny); žehlicí prkna se zásuvkou (a kabelem); kotle na biomasu, kotle na vodu (elektrické zapalování); malé a velké boilery (elektrické); průtokové ohřívače vody (elektrické); průtokové ohřívače vody (plynové s elektrickým zapalováním); čipové karty s baterií; VKV antény pro příjem rádia, antény pro multimediální aplikace (bez zesilovačů); prodlužovací kabely EDV (USB, PS/2 atd.); datové kabely; fitness vybavení nebo sportovní vybavení, jako je rotoped, trenažér, eliptický, krokový, veslovací trenažér, multifunkční zařízení atd. (s elektronickými součástmi, u kterých pro primární funkci není nutný elektrický proud); ruční paletové vozíky s elektronickou váhou; kreditní a debetní karty s čipem; olejová děla s elektrickým zapalováním nebo ovládáním; bezpečnostní elektronické zámky.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA