2/2023

Reakce ministra Brabce na lživé tvrzení radního Středočeského kraje Michalika

| autor: Tisková zpráva MŽP0

Reakce ministra Brabce na lživé tvrzení radního Středočeského kraje Michalika

Už jenom fakt, že jiné kraje běžně už v 1. vlně přijímaly žádosti o dotace elektronicky, dokazuje, že radní Michalik lže.

V první řadě je třeba zmínit, že způsob podání žádostí je plně v režii každého kraje, MŽP do něj nijak nezasahuje. Naopak, MŽP je ten, kdo prosazuje elektronický příjem žádostí pro jeho uživatelskou výhodu, tedy kvůli eliminaci front před krajskými úřady.

Ministr Brabec toto opakovaně prohlašoval v médiích a zopakoval to také při spuštění 2. vlny kotlíkových dotací pro kraje 16. března 2017: „Se všemi kraji budeme ještě jednat o využití možnosti podávat žádosti elektronicky a zároveň budeme usilovat o to, aby kraje lidem umožnily předfinancování kotlů nebo proplacení neuhrazených faktur od dodavatele.“

Elektronický příjem žádostí už v 1. vlně, která aktuálně dobíhá, umožnily občanům kraje Královehradecký, Jihočeský, Jihomoravský, Plzeňský a u doplňkových výzev se k tomuto komfortnějšímu způsobu podání žádostí přiklonily i kraje Zlínský a Moravskoslezský. Pro 2. vlnu kotlíkových dotací, kterou MŽP vyhlásilo v letos březnu, už elektronický příjem avizují téměř všechny kraje.

Radní navíc v souvislosti s frontami před úřadem osočuje i Státní fond životního prostředí ČR. Ředitel Fondu Valdman ale jakýkoliv zákaz týkající se formy podání žádostí vylučuje.

„Za Fond rozhodně odmítáme, že bychom Středočeskému kraji cokoliv zakazovali. Kraj se nás pouze telefonicky dotazoval, zda může omezit počet žádostí podávaných jednou osobou na 5 ks, na což jsme mu odpověděli, že je to zcela v jeho režii.

Losování jako takové je ze své povahy aktem nepřezkoumatelným, nemá proto v čerpání veřejných prostředků žádné místo. Pokud má pan radní v úmyslu zavést do kotlíkových dotací losování, je potřeba upozornit na neblahou praxi tzv. losovaček, kdy i za účasti některých notářů probíhal ve výběrových řízeních právě systém založený na netransparentnosti a korupci.

Stálo by za to se dozvědět, jakým způsobem by pan radní zajistil, aby všichni losovaní měli garantovánu možnost ověření losovacího zařízení, včetně účasti na losování,“ doplňuje ředitel SFŽP ČR Petr Valdman.

MŽP nemá pro lživé tvrzení radního Michalika jiné vysvětlení, než že jej pan radní vypouští s vidinou blížících se voleb, anebo se snaží zakrýt svoji vlastní neschopnost.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP