Reklama

21. 4. 2017  |  Aktuality  |  Autor: Tisková zpráva MŽP

Reakce ministra Brabce na lživé tvrzení radního Středočeského kraje Michalika

Tvrzení radního Středočeského kraje Michalika, které mimo jiné otiskla Mladá fronta Dnes (i na severu iDNES.cz i na severu iDNES.cz), že MŽP neumožnilo kraji při doplňkové výzvě 1. vlny kotlíkových dotací změnit systém podávání žádostí, a proto museli lidé stát v chladném počasí ve frontách a někteří začali s místem ve frontě obchodovat apod., je naprosto lživé.

Už jenom fakt, že jiné kraje běžně už v 1. vlně přijímaly žádosti o dotace elektronicky, dokazuje, že radní Michalik lže.

V první řadě je třeba zmínit, že způsob podání žádostí je plně v režii každého kraje, MŽP do něj nijak nezasahuje. Naopak, MŽP je ten, kdo prosazuje elektronický příjem žádostí pro jeho uživatelskou výhodu, tedy kvůli eliminaci front před krajskými úřady.

Ministr Brabec toto opakovaně prohlašoval v médiích a zopakoval to také při spuštění 2. vlny kotlíkových dotací pro kraje 16. března 2017: „Se všemi kraji budeme ještě jednat o využití možnosti podávat žádosti elektronicky a zároveň budeme usilovat o to, aby kraje lidem umožnily předfinancování kotlů nebo proplacení neuhrazených faktur od dodavatele.“

Elektronický příjem žádostí už v 1. vlně, která aktuálně dobíhá, umožnily občanům kraje Královehradecký, Jihočeský, Jihomoravský, Plzeňský a u doplňkových výzev se k tomuto komfortnějšímu způsobu podání žádostí přiklonily i kraje Zlínský a Moravskoslezský. Pro 2. vlnu kotlíkových dotací, kterou MŽP vyhlásilo v letos březnu, už elektronický příjem avizují téměř všechny kraje.

Radní navíc v souvislosti s frontami před úřadem osočuje i Státní fond životního prostředí ČR. Ředitel Fondu Valdman ale jakýkoliv zákaz týkající se formy podání žádostí vylučuje.

„Za Fond rozhodně odmítáme, že bychom Středočeskému kraji cokoliv zakazovali. Kraj se nás pouze telefonicky dotazoval, zda může omezit počet žádostí podávaných jednou osobou na 5 ks, na což jsme mu odpověděli, že je to zcela v jeho režii.

Losování jako takové je ze své povahy aktem nepřezkoumatelným, nemá proto v čerpání veřejných prostředků žádné místo. Pokud má pan radní v úmyslu zavést do kotlíkových dotací losování, je potřeba upozornit na neblahou praxi tzv. losovaček, kdy i za účasti některých notářů probíhal ve výběrových řízeních právě systém založený na netransparentnosti a korupci.

Stálo by za to se dozvědět, jakým způsobem by pan radní zajistil, aby všichni losovaní měli garantovánu možnost ověření losovacího zařízení, včetně účasti na losování,“ doplňuje ředitel SFŽP ČR Petr Valdman.

MŽP nemá pro lživé tvrzení radního Michalika jiné vysvětlení, než že jej pan radní vypouští s vidinou blížících se voleb, anebo se snaží zakrýt svoji vlastní neschopnost.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372