1/2024

Radní ze všech krajů ČR pro oblast životního prostředí jednali o odpadech

| autor: Středočeský kraj0

Radní ze všech krajů ČR pro oblast životního prostředí jednali o odpadech

Jednání se konalo na podnět náměstka hejtmanky Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloše Petery (ČSSD).

„Hlavním tématem byl návrh nového zákona o odpadech. V něm je řada nových ustanovení, které ovlivní činnost obcí a krajů v odpadovém hospodářství,“ přibližuje náměstek Miloš Petera.

„Konkrétně jde například o zákaz skládkování vybraných odpadů, který měl být původně platný od roku 2024. Novou alternativou je rok 2030. Se zástupci krajů jsme se však shodli na tom, že se přikláníme k dřívějšímu termínu,“ vysvětluje dále Miloš Petera.

Podle něj byl zákaz skládkování avizován již od roku 2014, obce s ním počítají a posun termínu by mohl být vnímaný jako signál, že není potřeba v následujících letech ze strany obcí nic řešit.

Radní zabývající se problematikou odpadů se zároveň shodli na tom, že poplatky za odpad navržené v nové podobě zákona jsou stanoveny příliš složitě.

„Obáváme se, že by docházelo ke zkreslování dat v evidenci odpadů. Preferujeme proto jednotnou sazbu, kdy obce a kraje se budou na poplatcích podílet rovným dílem,“ zdůvodnil náměstek středočeské hejtmanky.

Část výnosů z poplatků by přitom mělo být podle zástupců krajů použito na podporu investic do využití komunálních odpadů včetně doprovodné infrastruktury, tedy například překládacích stanic, a to v přímé vazbě na Plány odpadového hospodářství jednotlivých krajů.

„Dále navrhujeme, aby byl pro tento účel vytvořen speciální dotační titul zřízený Státním fondem životního prostředí ČR," řekl náměstek Petera.

Setkání radních s kompetencí v oblasti životního prostředí by se měl podle Miloše Petery opakovat zhruba v půlročních intervalech. „Ukazuje se, že je podobná výměna názoru na úrovni krajů velmi užitečná,“ dodal.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP