1/2024

První projekt bateriového úložiště v Irsku byl dokončen, má výkon 11 MW

| autor: oEnergetice.cz - Martin Knápek0

První projekt bateriového úložiště v Irsku byl dokončen, má výkon 11 MW

Nárůst výroby ve větrných elektrárnách s sebou přináší pro jakoukoli elektrickou síť celou škálu výzev. Aby bylo zajištěno pokrytí poptávky v každém okamžiku, musí provozovatelé elektrické sítě být schopni pokrýt výkyvy v jejich výrobě.

Po svém zprovoznění má nové bateriové úložiště být schopné reagovat na jakékoli výkyvy v elektrizační soustavě do 150 ms. Podle Fluence je schopnost rychlé reakce bateriových systémů klíčová pro realizaci irského ambiciózního plánu na dosažení 70% podílu OZE do roku 2030. Výrobcem bateriových modulů je LG Chem.

Úložiště se nachází v lokalitě Kilathmoy, ve které se nachází také větrná elektrárna společnosti Statkraft. Ta se skládá ze 7 větrných turbín, její celkový instalovaný výkon činí 23 MW a náklady na její realizaci činily 30 milionů EUR.

„Tento projekt je pokračováním naší růstové křivky a doplňuje naše rozsáhlé plány rozvoje obnovitelných zdrojů. Irská elektrická síť  bezproblémově pracuje až s 65% podílem energie z OZE, což je důkazem, že nejsme tak daleko od sítě napájené čistě z obnovitelných zdrojů,“ řekl Kevin O’Donovan, jednatel společnosti Statkraft Ireland

Podle EirGrid Irsko stanovilo 18. prosince 2019 nový rekord v podílu OZE na výrobě. Podíl OZE tehdy díky rekordní výrobě větrných elektráren činil 72 %. Splnění stanoveného cíle pro rok 2030 ale podle EirGrid znamená, že síť bude muset zvládnout až 95 % podíl OZE.

Zdroj úvodního obrázku: Statkraft

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag