2/2023

První linie nejsou pouze zdravotníci. Nezapomínejme ani na vodohospodáře a odpadáře

| autor: Pavel Mohrmann0

První linie nejsou pouze zdravotníci. Nezapomínejme ani na vodohospodáře a odpadáře

V žádném případě nikdo nemůže zpochybňovat neuvěřitelně obětavou a tvrdou práci složek integrovaného záchranného systému a zdravotníků. Bylo by ale dobré, aby si média všímala i ostatních lidí, kteří nestojí ani o krok v pozadí.

Pandemie SARS-CoV-2 mimo jakoukoliv diskuzi prověřila fungování vodárenských společností. Pandemie COVID-19 to potvrdila. Bez spolehlivě fungujících dodávek pitné vody a čištění odpadních vod by průběh pandemie mohl mít daleko fatálnější následky.

Je tedy nutné připomenout, že existuje další skupina firem a jejich zaměstnanců, kteří většinou bez státní pomoci pracovali rovněž v první linii,“ řekl pro online deník Komunální ekologie ředitel SOVAK ČR Vilém Žák a dále připomněl, že lidé pracující na kanalizaci, zaměstnanci tlakových čistících a fekálních vozů, kde posádky přichází do kontaktu se splaškovými vodami či zaměstnanci na čistírnách odpadních vod tou první linií rozhodně jsou. „Navíc řada zejména velkých vodohospodářských společností naplňovala svojí společenskou odpovědnost a pomáhala tam, kde to bylo nejvíce zapotřebí,“ dodal Vilém Žák.

Generální ředitel společnosti SUEZ CZ, a.s. Zdeněk Horsák k současné složité době uvedl: „Jak v odpadech, tak ve vodárenství jsme v první linii, a proto v první řadě chráníme zdraví našich zaměstnanců. Zaměstnanci našich společností se denně starají o dodávky pitné vody a čištění odpadních vod. Denně jsou ve městech a obcích a zajišťují svoz odpadů. V našich technologiích se termicky odstraňují infekční odpady, a přestože spalovny jsou většinou vnímány negativně, ukazuje se teď jejich nezastupitelná role. Termické odstranění odpadů s rizikem infekce je nejbezpečnější cestou, jak zabránit šíření

Jsme tady pro naše zákazníky

I přes veškerá omezení plníme závazky vůči našim zákazníkům – obcím, městům, průmyslovým podnikům, nemocnicím. To znamená, že pracujeme, i když vstup do našich areálů je omezen, i když jsme museli přeorganizovat naši práci tak, abychom minimalizovali riziko nákazy,“ upozorňuje Zedněk Horsák a pokračuje: „Na třídících linkách postupujeme v souladu s nejnovějšími poznatky ohledně udržení viru na různých materiálech. Investovali jsme do zakoupení nového návěsu, díky kterému se infekční odpad bez kontaktu zaměstnance s odpadem dostane z nemocnice až do pece spalovny.

V obcích a městech v regionech, kde působíme, provádíme dezinfekce mobiliáře. A tak dále. Náš plán zajištění kontinuity všech provozů a služeb, který jsme měli již před krizí, prostě zafungoval. Nicméně by nefungoval bez lidí. Chci poděkovat všem našim zaměstnancům za jejich každodenní nasazení a také děkuji všem lidem, kteří jim projevují podporu, je to opravdu nesmírně posilující.“

Z pověření Ministerstva životního prostředí a Ministerstva průmyslu a obchodu se společnosti SUEZ CZ a EKO-KOM postaraly o zásobení odpadového sektoru v České republice ochrannými prostředky. Logistika a sklady společnosti SUEZ CZ fungovaly pro distribuci nejen roušek a respirátorů, ale také rukavic a dezinfekčních prostředků.

„Nejlepší pomoc je ta adresná. Záleží nám na nejohroženější skupině obyvatel, proto jsme vydezinfikovali domov důchodců v Šumperku, a jsme připraveni podat pomocnou ruku i v dalších. Hasičům jsme zapůjčili kontejner, aby mohli rozvážet respirátory po republice. Zkrátka jdeme cestou konkrétní pomoci na konkrétních místech, kde ji potřebují,“ uzavřel Zdeněk Horsák.

 Posádka na Ústřední čistírně odpadních vod: Pavel Rozehnal a Martin Firák. Autor: Boris Renner.

Hrdinové OVAK

Technická vozidla společnosti Ostravské vodárny a kanalizace a.s. sice můžete vidět v ulicích, ale to hlavní se skrývá v podzemí Ostravy. Pracovníci OVAK se starají o to, aby se odpadní voda z domácností a firem dostala kanalizací do Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě - Přívoze a odtud čistá do řeky.

Rozhodně nejde o čistou práci a většina z nás by toto pracoviště nechtěla ani vidět, protože to tam „nevoní.“ V současné době zde není ani bezpečno. Před nákazou musí být zaměstnanci chráněni maskou s biologickým filtrem. Svou práci všichni berou vážně a zodpovědně. Vědí totiž, že na ně všichni lidé spoléhají.

 Titulní foto: Posádka u kanalizačního vozu: Jan Blasch a Radim Novák, autor: Boris Renner.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE