1/2021

První letošní Priorita vychází s přílohou

| zdroj: SFŽP0

priorita.png
zdroj: priorita.cz

Společně s aktuálním vydáním přinášíme přílohu o opatřeních proti suchu, která se s dotační podporou rezortu životního prostředí podařilo od roku 2014 úspěšně realizovat. Z ní je patrné, že investice do projektů, které předcházejí suchu, jsou obrovské, a že se udělal kus práce. Uplynulý rok byl naštěstí co do množství srážek dobrý, ale klimatická změna stále tlačí na lepší a důmyslnější hospodaření s vodou.

Vodní projekty se průběžně připravují. Více se dozvíte v textu, kde píšeme o schválených stovkách milionů korun do vodní infrastruktury. Díky penězům se postaví nové vodovody, rozšíří se zdroje pitné vody nebo se bude lépe čistit odpadní voda.

S vodou jsou spojeny i články, které popisují úpravy v krajině. Zlepšování životního prostředí není pouze o tom, zanechávat co nejmenší stopy. Někdy je potřeba vzít pořádný bagr a porýpat se v hlíně. Těžká technika tak například vyčistila rybníky v přírodní rezervaci Bažantula, což ve výsledku zlepší vodní režim a zajistí lepší podmínky zvířatům a rostlinám. Stroje byly zapotřebí i při regeneraci kdysi narovnaných koryt řek a potoků na Rychnovsku. Díky tomu se v nich voda klikatí jako dřív.

V reportáži se podíváme na beskydské louky, které jsou teď asi zapadané sněhem, ale na jaře a v létě na nich vykvétají vzácné květiny.

V zahraniční rubrice zavítáme na Tchaj-wan, kde se pěstitelé čaje vrací k tradičním zemědělským postupům, které respektují půdu. Tamější plantáže jsou ukázkou trvale udržitelného hospodaření. Víte, co je to takzvané mírumilovné hedvábí? Při jeho výrobě nemusí zemřít tisíce larev bource morušového.

Priorita 1/2021

Podpořená a realizovaná opatření proti suchu v letech 2014–2020

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo