Propojení vody z veřejného vodovodu a domovní studny může přinést velké komplikace

| autor: Středočeské vodárny0

Propojení vody z veřejného vodovodu a domovní studny může přinést velké komplikace

„Fenoménem dnešní doby je zásobovat svoji nemovitost nejen vodou z vodovodu, ale i z jiného zdroje, nejlépe z vlastní domovní studny a ještě propojit oba zdroje na jeden vnitřní rozvod,“ řekl Ing. Václav Kodeš, manažer provozu vodovod SVAS. „Ovšem klimatické podmínky jsou příčinou toho, že voda v domovní studni zaklesává a tak se začíná odebírat pitná voda z veřejného vodovodu. A zde začíná problém,“ uvedl Václav Kodeš.

Při propojení veřejného vodovodu a studny ve vnitřním vodovodu existuje reálné riziko, že voda ze studny se v případě vyššího tlaku dostane do vody ve veřejném vodovodu. Pokud voda ze studny nesplňuje požadavky na pitnou vodu, může tento způsob kontaminace veřejného vodovodu přinést řadu komplikací, včetně způsobení epidemie.

V takovém případě, kdy by došlo k újmě na zdraví, se majitel studny a nepovoleného  propojení vystavuje riziku trestního stíhání.

To znamená, že přímé napojení obou zdrojů na jeden domovní rozvod je nepřípustné, protože vždy hrozí smíšení vody. Pokud tento stav dodavatel vody zjistí nebo má na něj podezření, vystavuje se odběratel riziku přerušení dodávek vody z veřejného vodovodu.

„Stane se i opačný případ, kdy se voda z veřejného vodovodu díky nepovolenému propoji natlačí potrubím do studny a tímto způsobem dotuje studnu vodou z vodovodu. Při následném vyúčtování se majitel nemovitosti nestačí divit, kolik vody spotřeboval a hlavně, na kolik ho tento propoj v konečném důsledku přišel,“ řekl závěrem Václav Kodeš.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ