Reklama

16. 6. 2020  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Produkovat SKO v Ústeckém kraji je zatraceně drahý špás

Téměř všechen vyprodukovaný směsný komunální odpad v Ústeckém kraji se skládkuje. Cena na bráně je od 1 100 do 1 400 Kč. Mnoho obcí ale nakonec platí téměř 4 500 Kč za tunu, když se ke skládkovnému přičte svoz.

Náklady na tunu SKO v hodnotě téměř 4 500 Kč jsou téměř neuvěřitelné. Přesto je uvádí dokument Ústeckého kraje s názvem Vyhodnocení veřejných výdajů na likvidaci směsného komunálního odpadu v Ústeckém kraji v období 2014 – 2018.

Dokument porovnává jednotlivé oblasti kraje a náklady na dopravu a odstranění SKO. Mezi jednotlivými mikroregiony, které jsou vázány většinou na nejbližší skládku, jsou v nákladech obrovské rozdíly. Nutno dodat, že za svoz si nejvíce fakturují velké nadnárodní společnosti.

V závěrečné pasáži dokument porovnává ceny skládkovného celorepublikově a hledá výsledné náklady po plánovaném navýšení skládkovacího poplatku:

„Základní strukturální charakteristikou ceny za službu likvidace SKO je poměr mezi cenou za odstranění odpadu na skládce (včetně skládkovacího poplatku) a cenou za logistické služby spojené s jeho shromažďováním a přepravou. Ceny na skládkách jsou v České republice dlouhodobě vyrovnané a v Ústeckém kraji se podle zveřejněných ceníků pohybují pro SKO aktuálně v rozmezí cca 1 100 – 1 400 Kč/t bez DPH."

Podle [1] nicméně činily průměrné výdaje obcí Ústeckého kraje na samotné odstranění SKO v roce 2017 pouze 1 077,1 Kč/t a patřily naopak k nejnižším v ČR (při celorepublikovém průměru 1 142 Kč/t).

Je proto zřejmé, že reálné ceny dostupné obcím prostřednictvím dlouhodobých smluv v praxi zpravidla nedosahují hodnot uváděných v nabídkových cenících provozovatelů skládek (průměr navíc snižují obce, kterým se do ceny nezapočítávají skládkovací poplatky), a že tudíž v mezikrajském srovnání nadprůměrnou úroveň veřejných nákladů na likvidaci SKO je v Ústeckém kraji nutno přičítat především ceně, kterou zdejší obce hradí za logistické služby spojené s jeho shromažďováním a přepravou, a která u svozových oblastí s nadprůměrnými náklady (tj. u svozových oblastí č. 1, 3 a 4, obsluhujících dohromady 63 % obyvatel kraje) přesahuje cenu za odstranění odpadu na skládce ve výsledku trojnásobně až čtyřnásobně, ač by v některých z těchto případů bylo namístě očekávat spíše úspory z ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372