Reklama

30. 7. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Martina Jandusová

Proces povolování z pohledu následného uživatele II.

Přinášíme další část přednášky Jana Mervarta z konference Průmyslová toxikologie a ekotoxikologie 2017, která se zaměřuje na to, co by měli následní uživatelé všechno dělat a sledovat.

Užitečné je sledovat seznamy tipů na stránkách ECHA. Na začátek byl zmíněn PACT list, ve kterém je v tuto chvíli kolem 380 záznamů a některé látky jsou uvedeny vícekrát.

„Je to z toho důvodu, že jeden členský stát hodnotí, zda je látka například endokrinní distruptor, druhý členský stát klasifikuje, jestli je látka senzibilizující a třetí, zda je látka toxická v opakovaných dávkách,“ objasnil Mervart. Seznam je aktualizován dost nepravidelně.

Dalším důležitým seznamem je registr záměrů (Registry of Intentions – RoI), z kterého je zřejmé, jakým směrem se daná chemická látka ubírá. Např. zda se chystá harmonizovaná klasifikace, či zařazení do autorizace anebo návrh na omezení.

%pst%

Kandidátský seznam je už v podstatě definitiva. Pokud máte vysokotonážní látky, tak je jasné, že látka bude dříve či později upřednostněna a zařazena do přílohy XIV. Posledním návrhem toho, co můžete sledovat, byl seznam látek podléhajících povolení.

Neméně důležitá je ovšem i komunikace – jednání z dodavateli a odběrateli. „Všem to doporučuji. Slyšeli jsme již několikrát, že je vyžadována aktivní komunikace, což je zakotveno i v článku 5 nařízení REACH,“ zdůraznil Mervart.

Další Mervartovou radou bylo zapojení se v sektorových organizacích: „Dnes je na to vhodná doba i pro malé a střední podniky.“ Asociace zjistily, že tyto podniky mají potíže a poskytují velké slevy, takže pokud se chcete zapojit do těchto struktur, není nutné vydávat horentní sumy za členství.

Kontrola souladu expozičního scénáře z použití by vám mělo dát základní informaci o tom, co je potřeba udělat. Když zjistíte, že máte SVHC látku a provedete kontrolu souladu s expozičním scénářem, pak je to dílčí indikací, zda vůbec jste v rámci použití, které je již ustanoveno registrantem.

„Vidíte, že má látka nařízeny ochranné pomůcky, které vy třeba nepoužíváte, nebo jsou tam stanoveny limitní koncentrace v ovzduší a vy přitom nic neměříte,“ uvedl příklady ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372