Reklama

20. 10. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Radovan Potočár

Proč lidé více netřídí odpad? Tři psychologická vysvětlení

Recyklaci lidé často chápou jako ctnostný cíl, ale přesto odpad netřídí každý - a jen málokdo separuje vždy a všechno. Podle nové studie Harvard Business Review do rozhodování vstupují předsudky, iracionalita a subjektivní sklony.

"Recyklovat nebo vyhodit? Úspěch recyklace závisí na tom, jak si miliardy lidí každý den odpovídají na tuto otázku. Jak jsme se v posledním období měli možnost naučit od behaviorálních ekonomů, mnohé z našich rozhodnutí jsou - slovy Dana Arielyho - "očekávatelně neracionální". A tak je to i s tímto rozhodováním," píše Remi Trudel z Boston University na margo výzkumu.

Behaviorálnímu výzkumu vědci kolem Trudela proto podrobili i zvyky lidí při nakládání s odpadem. Zajímali je především motivace, které vstupují do rozhodování v momentě, kdy se člověk rozhoduje zda konkrétní předmět pošle do odpadu nebo vzorně vyseparuje. Recyklace navíc provázejí různé populární mýty.

Nehezký odpad má smůlu

"První věc, kterou jsme zjistili, je, že lidé mají tendenci více recyklovat ty věci, které se jim jeví nepoškozené - jako například nepotlučené nápojové plechovky či papír, který nebyl potrhaný na kousky," tvrdí Trudel. Jinými slovy: pokud držíte v ruce věc, která významně změnila svůj tvar nebo velikost, podvědomě ji vnímáte jako zbytečnou a neseparujete.

Americká Environment Protection Agency odhaduje, že v případě hliníku prochází reyklací v USA pouze kolem 65%, ale podle Trudela by se tento podíl dal zvýšit, pokud by si spotřebitelé lépe uvědomili své předsudky.

"Společnosti, kterým záleží na recyklaci by také mohly vyvinout atraktivnější nebo pevnější obaly, aby lidem pomohli překonat tento podvědomý sklon," navrhuje Shelby Rogers na portálu Interesting ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372