1/2024

Pro nárůst cen FVE napříč trhem aktuálně neexistuje důvod

| zdroj: Schlieger0

FVE_SCHLIEGER instalace_01
zdroj: Schlieger

Navzdory poplašným zprávám v některých médiích není podle zástupců společnosti Schlieger pro navyšování cen fotovoltaických elektráren v nejbližších měsících letošního roku důvod. Trh aktuálně neohrožuje stoupající cena fotovoltaických komponentů, zásadní výpadky v dodavatelských řetězcích ani nová podoba dotačního programu NZÚ, která vstoupila v platnost 15. února.

Ceny v roce 2023 jako na houpačce

Ceny fotovoltaických komponentů začaly v loňském roce klesat mimo jiné proto, že v průběhu roku postupně chladl zájem o OZE. To dokazují počty podaných žádostí v dotačním programu Státní fond životního prostředí ČR – Nová zelená úsporám. Podle dostupných dat bylo v měsících leden až červen 2023 přijato bezmála 60 000 žádostí na pořízení fotovoltaiky v objemu téměř 12 miliard korun. V druhé polovině roku toto číslo dramaticky kleslo na pouhých 11 670 žádostí.

Data o přijatých dotačních žádostech na pořízení FVE hovoří jasně. V roce 2022 a první polovině roku 2023 fotovoltaický trh strmě rostl. V roce 2022 meziročně vyrostl o 400 %, a v prvním pololetí 2023 dorazilo do NZÚ dokonce více žádostí než za celý rok 2022! Ovšem strmý růst vystřídal v druhé půlce loňského roku pokles poptávky. V porovnání s prvním pololetím spadl počet přijatých žádostí o celých 80 %! Komponent napříč přehřátým trhem bylo najednou všude dostatek, a někteří dodavatelé fotovoltaiky byli nuceni v rámci boje o zákazníka dramaticky zlevňovat,“ vysvětluje Pavel Matějovič, provozní ředitel české společnosti Schlieger, která loni realizovala více než 10 000 instalací OZE (FVE, tepelná čerpadla, solární kolektory).

Rok 2024 ve znamení stabilizace

Úplný závěr roku 2023 a start roku letošního byly opět ve znamení narůstajícího zájmu o FVE. Z pohledu společnosti Schlieger vzrostla v lednu 2024 poptávka meziročně na trojnásobek. Celkově však letos po mnoha výkyvech očekává firma stabilizaci v této oblasti a poptávku, která naváže na období před boomem roku 2022.

Vzhledem ke stabilizovanému počtu montážních čet, skladovým zásobám i nižší daňové sazbě jsme si mohli letos dovolit zlevnit. Cena některých našich fotovoltaických systémů tak meziročně klesla až o 70 000 Kč, tedy až o 20 % z celkové ceny,“ objasňuje Matějovič a dodává.

„Druhá polovina roku 2023 a strmý pád poptávky vyčerpaly řadu společností v oboru z finančních rezerv. Některé firmy tak doslova bojují o přežití a vykreslují v médiích aktuální situaci na trhu jako problematickou. Připravují zákazníky na aktuální nevyhnutelné zdražování v souvislosti s novými podmínkami NZÚ, stejně jako se situací kolem dovozu nových komponentů. Objektivní důvod k tomu, aby zákazníci zaplatili vyšší cenu za systémy FVE jen proto, že některé společnosti nezvládají volatilitu fotovoltaického oboru a výkyvy poptávky po svých službách, ale neexistuje.“

Nově stanovená státní dotace NZÚ posiluje zavádění OZE v ČR

Reforma dotačního programu Nová zelená úsporám rovněž není z pohledu společnosti Schlieger problematická a ke zdražování by vést neměla. Spíš jde o kvalitní úpravu, která v konečném důsledku ještě více podpoří zavádění OZE v ČR.

„Podpora se sice snížila z 200 000 na 160 000 korun u každé dotační žádosti, ale zároveň byla prozíravě zavedena motivační složka. Díky kombinaci opatření – například zateplení objektu a instalaci FVE – tak mají žadatelé šanci dosáhnout na zajímavé finanční bonusy, které navyšují dotaci o 40 000 korun,říká Matějovič a pokračuje: „Vítáme i fakt, že NZÚ Light se otevírá širšímu počtu žadatelů – konkrétně rodinám pobírajícím přídavky na děti. Je jednoznačně správné, že více rodin dostane možnost na dotace dosáhnout, OZE si s jejich pomocí pořídit, a šetřit tak náklady na vytápění nebo ohřev teplé vody.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA