2/2023

Primátorka pokřtila novou chytrou lavičku na Praze 6

| autor: Tisková zpráva HM Praha0

Primátorka pokřtila novou chytrou lavičku na Praze 6

Speciálně vybavená lavička nabízí své chytré funkce Pražanům a návštěvníkům města na Puškinově náměstí v Praze 6. „Kromě běžného posezení je možné dobít si tady telefon nebo tablet, připojit se k internetu, zjistit aktuální teplotu a vlhkost vzduchu nebo množství oxidu uhličitého v ovzduší,“ popisuje primátorka základní funkcionality nové lavičky.

Součástí této chytré lavičky je i tzv. vertikální zahrada. Zeleň na oboustranně osázeném panelu snižuje v letních měsících v okolí lavičky množství polétavého prachu a teplotu, omezuje hluk. Nashromážděnou dešťovou vodou ji zavlažuje automatizovaný systém. A to vše přímo ve veřejném prostoru města s čistým zdrojem elektrické energie – lavička je napájena pomocí solárních panelů.

Lavičky mají u Pražanů úspěch

Jiný typ chytré solární lavičky slouží lidem na Praze 5, ve Štefánikově ulici před bazilikou sv. Václava už přes tři týdny. Za tu dobu si u ní uživatelé dobili mobil celkem 434x přes USB kabel, 40x bezdrátově a 300x se uživatelé připojili k internetu přes zabudovanou Wi-Fi síť.

Celkem lavička vyprodukovala 5,2 kWh čisté elektrické energie a 5 kWh z toho uživatelé spotřebovali. Ze statistik vyplývá, že lavičku lidé využívají celodenně. Další chytré lavičky různých typů jsou nově instalovány také na Vítězném náměstí a v Central Parku na Praze 12.

Z prvních statistik je znát, že občané lavičky aktivně využívají, že jsou pro ně chytré funkce praktické. Půlroční testování by tedy mělo stačit pro zodpovědné rozhodnutí o plošném, celoměstském rozmístění,“ komentuje první statistiky primátorka a dodává: „Do začátku prázdnin rozmístíme po celé Praze celkem 9 chytrých laviček – mimo jiné na Náměstí Míru nebo Karlínském náměstí.“ Mapku s vyznačenými místy všech chytrých laviček najdete zde.

Chytré lavičky přinášejí do veřejného prostoru řadu benefitů

Solární lavičky se mohou ve městě stát čistým a jednoduše dostupným zdrojem energie pro mobilní zařízení, zdrojem užitečných informací. Některé typy laviček nabízejí napojení na Integrovaný záchranný systém, a tak mohou pomoci zvýšit pocit bezpečí občanů.

„Projekt chytrých laviček je jen jedním z menších projektů, které by měly nasbíraná data sdílet v rámci jednotné datové platformy – což je klíčová složka chytrého fungování města, na které naše společnost intenzivně pracuje. Nashromážděná data se pak dále použijí pro optimalizaci a rozvoj veřejného prostoru,“ dodává Vladimír Zadina, ředitel úseku Smart City ve společnosti Operátor ICT.

Lavičky různých typů bude Operátor ICT půl roku testovat a po vyhodnocení pilotu Magistrát hl. města Prahy společně s městskými částmi rozhodnou, zda multifunkční mobiliář rozšíří i do dalších míst.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP