Reklama

10. 8. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

Při výrobě biopaliv by se mohlo využívat odpadu z hliníkových fólií

Metoda přeměňující odpad z hliníkových fólií na klíčovou složku pro produkci biopaliv by měla pomoci vyřešit dva hlavní globální problémy s odpady a energií. Tvrdí to alespoň výzkumný pracovník ze Severního Irska.

Každým rokem je zbytečně vyplýtváno kolem 20 000 tun obalů z hliníkových fólií. Podle Beltfastské univerzity je to tolik, že by se s nimi dalo dosáhnout Měsíce a zpátky. Fólie jsou obyvkle znečištěny mastnotou a oleji, které mohou poškodit recyklační zařízení, takže je většina z nich skládkována nebo spalována.

Ahmed Osman z Fakulty chemie a chemického inženýrství Královské univerzity v Belfastu prohlásil, že přišel na techniku přeměňující kontaminované hliníkové fólie z domácností, které byly po vaření vyhozeny, do čistého chemického katalyzátoru používaného k urychlení procesu výroby zelených paliv, jakým je například dimethyl éter.

Výzkumník vyvinul ve spolupráci s univerzitními inženýry metodu krystalizace, aby z fólií získal čisté hliníkové krystaly soli. Kystaly mohou být použity při výrobě katalyzátoru na biopaliva z oxidu hlinitého.

Tento druh oxidu hlinitého zpravidla pochází z bauxitové rudy. Ruda se těží na místech, jako je západní Afrika, západní Indie a Austrálie, což má významné důsledky pro životní prostředí.

Osman, který zahájil projekt v rámci univerzitního výzkumného programu pro udržitelnou energii, se domnívá, že vytvořil řešení šetrnější k životnímu prostředí. Oproti komerčním katalyzátorům se jeví také jako efektivnější a levnější. Jeho výzkum byl publikován v Nature Scientific ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372