2/2023

Premiéři ČR a Slovenska se jednoznačně přihlásili k rozvoji jaderné energetiky

| autor: Tisková zpráva MPO0

Premiéři ČR a Slovenska se jednoznačně přihlásili k rozvoji jaderné energetiky

Jeho aktivními účastníky dnes byli společně s evropskými energetickými experty, představiteli vlád, Evropské komise, Evropského parlamentu, dalších evropských institucí a neziskových organizací premiér Bohuslav Sobotka, premiér Slovenské republiky Robet Fico, evropský komisař pro energetiku a klimatické změny Miguel Arias Canete, ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček a slovenský ministr hospodářství Peter Žiga.

Mezi hlavní témata prvního pracovního dne patřilo šedesáté výročí organizace Evropského společenství pro atomovou energii EURATOM, založeného roku 1957 v Římě. Úterní jednání zahájili premiéři ČR a SR, kteří hovořili o nutnosti i nadále rozvíjet jadernou energetiku v Evropě.

Jak uvedl premiér Bohuslav Sobotka, vláda se schválením Státní energetické koncepce přihlásila k dalšímu využívání a rozvoji jaderné energetiky do budoucna. „Česká republika je již jen malý krok od ratifikace Pařížské dohody, po které se připojí k ostatním členům EU a celosvětově bezmála 150 zemím světa, které se zavázalyučinit kroky k tomu, abychom zpomalili růst průměrné teploty naší planety.

Tento závazek a také mnohé další závazky budou vyžadovat rovný přístup ke všem nízkoemisním zdrojům energie a jejich maximální zapojení. Tady vidím jadernou energii jako nástroj, který nám zásadním způsobem pomůže tyto závazky naplnit.,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Slovenský premiér Robert Fico hovořil o společném postoji české a slovenské vlády k jaderné energetice jako pilíři energetické bezpečnosti státu. „Jádro nemá pro země jako je Slovensko pro příští desetiletí alternativu, která by ho mohla rovnocenně nahradit,“ uvedl premiér Robert Fico.

Slovensko, které je na dovozu energetických surovin závislá podobně jako ČR, dnes vyrábí asi 55 % své produkce elektrické energie právě v jaderných elektrárnách. Premiér Fico též připomněl, že letos uplyne šedesát let od vzniku podniku Jaderná elektrárna Bohunice. Vloni slovenská strana dokončila proces EIA na výstavbu nové jaderné elektrárny v prostoru první česko-slovenské jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích.

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček v rámci diskuse mimo jiné připomněl potřebu vyřešit problém s bezpečným ukládáním radioaktivních odpadů.

“Toto téma považuji za nesmírně důležité. Po několik let se snažíme transparentně a ve spolupráci s obcemi a iniciativami hledat optimální lokalitu pro vybudování bezpečného úložiště pro vyhořelý jaderný odpad.

S plány na výstavbu nových jaderných zdrojů se tlak na vyřešení této otázky stává ještě výraznějším. Pracujeme proto na legislativním zakotvení větší role samosprávy v celém rozhodovacím procesu výběru lokalit,“ uvedl ministr Jiří Havlíček.

Pracovními tématy druhého dne byla problematika bezpečného ukládání radioaktivního odpadu, tedy tématu, které v současnosti ČR v souvislosti s přípravou hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva intenzivně řeší. Dalším diskusním tématem druhé dne Evropského jaderného fóra byla otázka standardizačního potenciálu v dodavatelských řetězcích jaderných elektráren.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP