2/2023

Premiér jednal s rakouským kancléřem o spolupráci v energetice

| zdroj: vlada.cz0

NZ9_7070
zdroj: vlada.cz

Premiér Petr Fiala se v pondělí 4. prosince setkal ve Vídni s rakouským spolkovým kancléřem Karlem Nehammerem, se kterým jednal o aktuální migrační situaci v Evropě, rozšiřování EU, válce na Ukrajině a spolupráci v oblasti dopravy a energetiky. Českého předsedu vlády přijal také rakouský prezident Alexander Van der Bellen a diskutoval s představiteli rakouské hospodářské sféry.

Oba lídři se shodli, že česko-rakouské vztahy jsou nejlepší, jaké kdy byly. Naše země mají dlouhou společnou minulost a kulturu, máme podobný pohled na výzvy zahraniční a evropské politiky a máme zájem na rozvíjení konkrétní spolupráce.

Důležitým tématem dnešního jednání byla energetika. Lídři se shodli na potřebě posílení přeshraničního propojení elektrické sítě mezi Českem a Rakouskem, které je předpokladem pro dosažení evropských cílů v oblasti dekarbonizace. Premiér Fiala rovněž ocenil společný pohled obou zemí na rozšiřování EU a integraci států západního Balkánu a zdůraznil, že Česká republika na prosincovém zasedání Evropské rady podpoří zahájení přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem a udělení kandidátského statusu Gruzii.

Rakousko je 7. nejdůležitějším obchodním partnerem Česka a také významným investorem. Vývoz českých firem do Rakouska dosáhl loni rekordních 251 miliard Kč.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP