1/2024

Premiér jednal s americkým ministrem energetiky o jaderné energii i zemním plynu

| autor: Úřad vlády České republiky0

Premiér jednal s americkým ministrem energetiky o jaderné energii i zemním plynu

Tématem byla energetická spolupráce, především pak rozvoj jaderné energetiky v ČR a připravované energetické projekty v Evropě. Setkání se zúčastnila také ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Oba státníci se shodli, že energetická bezpečnost je otázkou národní bezpečnosti. Podle premiéra Babiše jsou přitom Spojené státy významným strategickým partnerem a hlavním spojencem ČR.

„Energetika je jednou z mnoha oblastí, na níž máme se Spojenými státy podobný názor. To platí zejména o jaderné energetice, v níž obě naše země spatřují výhodný zdroj elektřiny a zároveň způsob, jak omezit emise skleníkových plynů. 

Již teď úspěšně spolupracujeme v oblasti vědy a výzkumu jaderné energetiky. Velmi si cením například spolupráce Centra výzkumu Řež a americké Národní laboratoře v Oak Ridge na výzkumu tzv. solných reaktorů,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Hovořilo se rovněž o celoevropských energetických projektech, mimo jiné o plynovodu Nord Stream II. Premiér Babiš představil pohled České republiky na věc a informoval ministra Perryho, že Evropa není v názorech na tento plynovod jednotná. Dodal ovšem, že diverzifikace tras a zdrojů zemního plynu v obecné rovině zvyšuje energetickou bezpečnost.

Došlo i na debatu o obchodní spolupráci České republiky a USA, kde se pozornost věnovala především americkému rozhodnutí zavést cla na dovoz hliníku a oceli z EU. Ministryně průmyslu a obchodu Nováková závěrem jednání ministra Perryho pozvala na příští Evropské jaderné fórum, které se uskuteční v Praze.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling