2/2023

Pravidla pro novou bezplatnou alokaci emisních povolenek začínají mít konkrétnější obrysy

| autor: oEnergetice.cz - Zuzana Vrbová0

Pravidla pro novou bezplatnou alokaci emisních povolenek začínají mít konkrétnější obrysy

Seznam stanovuje, která průmyslová odvětví získají v tomto dalším obchodovacím období povolenky zdarma. Konkrétní množství pak bude záležet na aktualizovaných benchmarcích.

Seznam odvětví ohrožených únikem uhlíku (tzv. carbon leakage risk list) je vytvářen pro potřeby volné alokace emisních povolenek (EUA) obchodovaných v rámci evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS).

I přesto, že při vytváření seznamu zaznívaly hlasy volající po zkrácení seznamu, za „odvětví, u kterých hrozí závažné riziko úniku uhlíku“ neboli přesunutí výroby, a tedy i emisí, mimo EU označuje dokument nakonec téměř 94 % všech průmyslových odvětví (celkem 63).

Ve srovnání s předchozím seznamem pro roky 2015-2020 je to tedy pokles pouze o několik málo procentních bodů. Při tvorbě seznamu byly uvažovány kritéria emisní intenzity a mezinárodního obchodu s daným výrobkem.

Pokud je odvětví zařazeno na seznamu, bude každému zařízení v daném odvětví přidělen 100 % bezplatných povolenek, jenž pro ně byl vypočítán na základě referenčních úrovní. Odvětví, která na seznamu nejsou, bezplatně obdrží 30 % povolenek a toto množství se bude v průběhu období postupně snižovat až na nulu.

Komise odmítla připomínky ze strany zástupců hnědouhelného těžebního průmyslu, že konkurence jiných paliv způsobí v tomto odvětví únik uhlíku. Stejně tak byly se svými připomínkami odmítnuty i svazy odvětví těžby zemního plynu, které bylo ze seznamu vyškrtnuto. Podle nich je vyloučení v rozporu s energetickou politikou EU.

Benchmarky v roce 2020

Vytvoření seznamu je jedním z kroků v procesu vedoucím k udělení bezplatné alokace pro další obchodovací období EU ETS. Komise bude nyní pracovat na prováděcích aktech, které budou, mimo jiné, obsahovat i nové benchmarky (ty spatří světlo světa nejspíš v průběhu roku 2020).

Samotné nařízení ohledně volné alokace (Free Allocation Rules) je nyní již před koncem legislativního procesu v rámci EU. Členské státy mají také za úkol v letošním roce uskutečnit tzv. proces NIMs – sběr dat, na základě kterých bude každému jednotlivému zařízení vypočítána bezplatná alokace na nové období.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP