1/2024

Pravda o recyklaci: Papír

| autor: Pavel Mohrmann0

waste-paper-4560238_640.jpg
zdroj: Pixabay

Dlouholeté zkušenosti firmy v oblasti nakládání a využívání odpadů: Všude, kde existuje byť jen minimální kladná ekonomická hodnota odpadové komodity, bude recyklace fungovat. Papír je důkazem.

Peníze jsou až na prvním místě

Spotřeba papíru po celém světě vzrůstá a společně s tím roste i množství papírového odpadu. Papírenský průmysl je navíc velmi energeticky náročným odvětvím, o jeho recyklaci nemluvě.

Odpadní papír podléhá evropským normám, v rámci kterých je rozdělen do kategorií s nimiž se třídí a obchoduje. To znamená, že každá kategorie má normou přesně dané složení toho, kolik jakého papíru může obsahovat. Hovoříme například o směšném papíru, kartonu a lepence, časopisech a tiskovinách atd. Na poli recyklace odpadního papíru zatím není tak zle, jako u jiných komodit.

I přes to, že je cena odpadního papíru velmi nízko, stále má plusovou hodnotu. Až na pár měsíců počátkem roku, kdy byla cena záporná, se stále vyplatí s odpadním papírem nakládat jako s obchodovatelnou surovinou. A i v době, kdy to nešlo, všichni, kdo se recyklací a nakládáním s odpady zabývají věděli, že se trh opět nastartuje.

Základem pro recyklaci papíru je totiž fakt, že se ho stále ještě nevyplatí zlikvidovat. Cena za kilogram ovšem nesmí být nižší, než cena za stisknutí tlačítka „start“ na jednoduché separační lince. Jakmile je prodejní cena papírů pod hranicí ceny na jeho vytřídění, pak můžeme na nějakou ušlechtilost slov „separace“ a „recyklace“ okamžitě zapomenout. V ten okamžik se bavíme už jen o likvidaci na skládce.

To sebou přináší zajímavý společensko-právní efekt. Trendy, zákony, cíle a morálka tlačí moderní společnost do využívání recyklovatelných komodit. Jenže pokud se to nevyplatí, přichází jakási „papírová hra“ s čísly. Velmi jemným způsobem by se toto jednání dalo označit za „právní nekázeň“ subjektů, které nakládají s odpady.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP